Fractal Gaming Group delårsrapport januari-juni 2026
Andra kvartalet 2026
- Nettoomsättningen uppgick till 74,7 MSEK (215,4), motsvarande en minskning om -65,3%. Organisk minskning uppgick till -64,3%.
- Produktresultatet uppgick till 29,3 MSEK (76,7), med en produktmarginal på 39,2% (35,6).
- EBITDA uppgick till -23,4 MSEK (19,8), motsvarande en EBITDA-marginal på -31,3% (9,2).
- Justerad EBITDA uppgick till -20,3 MSEK, motsvarande en justerad EBITDA-marginal på -27,2%.
- EBIT uppgick till -31,2 MSEK (13,0), motsvarande en EBIT-marginal på -41,8% (6,0).
- Justerad EBIT uppgick till -28,1 MSEK, motsvarande en justerad EBIT-marginal på -37,7%.
- Operativt kassaflöde uppgick till 3,8 MSEK (5,6) och nettokassan till 18,0 MSEK (65,7).
- Resultat per aktie uppgick till -0,8 (0,2).
- Jämförelsestörande poster uppgick till 3,1 MSEK och avsåg omstruktureringskostnader.
Jonas Holst, VD för Fractal, kommenterar:
”Den svaga marknadssituationen som beskrevs efter första kvartalet har som väntat bestått. Trots ett starkt intresse för gaming har kraftigt stigande DRAM-priser, drivna av investeringar i AI och datacenter, dämpat efterfrågan från slutkonsumenterna.
Vår rapporterade slutkundsförsäljning översteg införsäljningen med mer än 60%, då våra partners reducerade inköpen för att anpassa sina lagernivåer.
Nettoomsättningen minskade med 65,3% till 74,7 MSEK och den organiska försäljningen minskade med 64,3%. Jämförelsetalen var mycket starka då andra kvartalet 2025 var Fractals näst starkaste kvartal någonsin.
Försäljningen från återförsäljare till slutkund minskade med 28%, och sammantaget stärkte vi marknadsandelarna i våra nyckelmarknader. Sedan februari har vår rapporterade slutkundsförsäljning stabiliserats strax över 4 MUSD per månad, med en viss förbättring under juni och juli, delvis till följd av Prime Day. Det indikerar att nedgången i efterfrågan avtagit, även om marknaden fortsatt är dämpad och köpbeteendet mer kampanjdrivet.
Kostnadsprogrammet från andra kvartalet har börjat ge effekt och kraftigt reducerade inköp har stärkt kassaflödet. Samtidigt fortsätter vi med ytterligare strukturella förändringar för att minska kostnadsbasen och öka den operativa effektiviteten. Sammantaget kommer organisationen, inklusive konsulter, att minska med cirka 20% under 2026. Vi bedömer ytterligare omstruktureringskostnader om cirka 6–9 MSEK under andra halvåret.
Tillsammans väntas dessa åtgärder successivt stärka lönsamheten under andra halvåret 2026. Med full effekt från årsskiftet väntas vår fasta operativa kostnadsbas 2027 vara cirka 20% lägre än 2025.
DRAM-situationen väntas fortsätta påverka marknaden i närtid. Vi bedömer därför att den underliggande efterfrågan kommer att förbli dämpad, men gradvis förbättras. I takt med att lageranpassningen avtar väntas nettoomsättningen utvecklas mer i linje med den underliggande efterfrågan än under andra kvartalet.
Anpassningarna av verksamheten till dagens marknad ger oss goda förutsättningar att stärka lönsamheten, med betydande ytterligare potential när marknaden över tid återhämtar sig.”
Telefon- och webbkonferens
Med anledning av delårsrapporten anordnas en telefon- och webbkonferens för investerare, analytiker och media den 19 augusti 10.00 (CEST). CEO, Jonas Holst samt CFO, Karin Ingemarson kommer att presentera och kommentera rapporten och konferensen avslutas med en frågestund.
Länk till webbkonferensen:
https://fractal-gaming-group.events.inderes.com/q2-report-2026
Anmälan till telefonkonferensen:
https://events.inderes.com/fractal-gaming-group/q2-report-2026/dial-in


