Hexicon offentliggör nedskrivning hänförlig till det UK-baserade TwinHub-projektet om 115 MSEK
Hexicon AB (publ) offentliggör en nedskrivning av aktiverade immateriella tillgångar och goodwill hänförliga till det UK-baserade flytande havsvindkraftsprojektet TwinHub som tillsammans med andra justeringar får en nettoeffekt om 115 MSEK.
Nedskrivningen är en följd av en kombination av kraftigt ökade kostnader till följd av inflation och störningar i leverantörskedjorna, vilket över tid har haft en negativ påverkan på TwinHub-projektet. Sedan början av 2024 har Hexicon fokuserat på att avyttra projektet till en strategisk part med intresse av att etablera sig inom flytande havsbaserad vindkraft. Den senaste marknadsutvecklingen har dock försvårat möjligheterna att genomföra en avyttring på villkor som skulle generera väsentliga intäkter för Hexicon. 127 MSEK, av immateriella tillgångar och goodwill skrivs ner, vilket tillsammans med övriga justeringar, inklusive reviderade uppskjutna skatteeffekter som ger en positiv effekt om 12 MSEK, ger en nettoeffekt i koncernen på 115 MSEK. En avyttring av TwinHub-projektet är fortsatt prioriterad, då projektet medför vissa löpande kostnader och åtaganden.
Nedskrivningen i TwinHub-projektet har medfört en nedskrivning av aktieägarlån och upplupen ränta i Hexicon Holding AB, ett helägt dotterbolag till Hexicon AB (publ) som innehar huvuddelen av koncernens projektportfölj.
Den 15 december 2025 beslutade styrelsen i Hexicon Holding AB att upprätta en kontrollbalansräkning i enlighet med 25 kap. aktiebolagslagen för att undersöka hur nedskrivningen påverkat bolagets egna kapital och huruvida det understiger hälften av det registrerade aktiekapitalet. Kontrollbalansräkningen, som färdigställdes den 30 januari 2026 och har granskats av bolagets revisor, visar att de kvarvarande projekten i Hexicon Holding AB har tillräckliga övervärden för att bolagets egna kapital uppgår till minst det registrerade aktiekapitalet. Därmed erfordras ej någon kontrollstämma i Hexicon Holding AB och det föreligger inget behov av ytterligare nedskrivningar i moderbolaget Hexicon AB (publ).
Hexicons vd, Marcus Thor, kommenterar: ”Den nedskrivning som offentliggörs i dag är naturligtvis en besvikelse och speglar flera års arbete med att uppnå en finansiellt ordnad exit från TwinHub-projektet. Hexicons projektportfölj är fortsatt geografiskt diversifierad och omfattar projekt i olika utvecklingsfaser, så även om ett projekt nu skrivs ner så har samtidigt andra projekt i portföljen ökat i värde. Vi fortsätter att fokusera våra investeringar på de mest värdefulla och lovande projekten i takt med att vi arbetar vidare med att kommersialisera portföljen.”

