Inleder legal förhandling med bolagets kinesiska distributör för att påtala avtalsbrott
VibroSense Dynamics AB (publ) har inlett legal förhandling för att påtala avtalsbrott mot det exklusiva avtalet som tecknats med VibroSense kinesiska distributör Genertec Universal Medical Group Co., Ltd (UMCare), ett dotterbolag till China General Technology (Group) Holding Co., Ltd. UMCare är listad på Hong Kong börsen.
Enligt avtalet har UMCare under tre år, från det att VibroSense erhöll NMPA Certifikat (National Medical Product Administration) från den kinesiska regulatoriska myndigheten, förbundit sig att lägga order på totalt 3.74 MEUR. I avtalet är ordersumman fördelad med avrop under tre 12 månadsperioder där den första perioden startade då Vibrosense erhöll NMPA certifikatet, 2025-06-04.
Under den aktuella perioden har UMCare inte uppfyllt sin del av avtalet. VibroSense har därför beslutat att gå vidare med ett juridiskt ombud i Kina för att inleda en förhandling om avtalsbrott. Avtalet innehåller en klausul om ersättning vid avtalsbrott vilket i ett slutskede kan avgöras i en kinesisk skiljedomstol. En sådan process beräknas ta uppemot ett år.
”Jag är både förvånad och besviken att vi nu tvingas vidtaga dessa åtgärder i ett avtal som är vederbörligen undertecknat, exekverat och bindande för båda parter. Förutsättningarna för vår produkt i Kina har dessutom förstärkts betydligt genom vårt Klass II NMPA certifikat som vi erhöll och var en förutsättning för genomförandet av hela avtalet. NMPA certifikatet ger oss godkännande med full rätt att marknadsföra och sälja vår produkt i Kina.”, säger Toni Speidel, VD för VibroSense Dynamics AB.
För mer information, vänligen kontakta:
Toni Speidel, VD
VibroSense Dynamics AB (publ)
Tel: +46 40 88 026
E-post: [email protected]
www.vibrosense.se
“The new Gold Standard for reliable
detection of nerve damage”
Om VibroSense Dynamics AB (publ)
VibroSense Dynamics AB (publ) utvecklar och säljer medicintekniska produkter och tjänster för diagnostikstöd vid nervskador i händer och fötter. Metoden går ut på att mäta och kvantifiera förmågan att känna vibrationer med flera frekvenser som appliceras på huden. Bolagets kunder är diabetesmottagningar, företagshälsovård, sjukhus, vårdcentraler och forskare.
Vår vision är att bolagets produkter ska vara ett standardinstrument vid alla neurologiska undersökningar för att upptäcka tidiga tecken på förändringar känseln så att patienter och deras vårdgivare kan sätta in förebyggande åtgärder som förhindrar, reducerar eller fördröjer uppkomsten av nervskador i händer och fötter.

