Delårsrapport juli–september 2026 – HAKI Safety AB (publ)

”Växer med nyförvärvet Combisafe”, Sverker Lindberg, VD och koncernchef

Tredje kvartalet 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 8 procent till 311 Mkr (288). Organiskt minskade omsättningen med 4 procent. Förvärv påverkade positivt med 11 procent, liksom valutakurser som hade en positiv nettoeffekt om 1 procent.
  • Justerad EBITA uppgick till 14 Mkr (24). Som tidigare kommunicerats påverkar nyförvärvet Combisafe resultatet negativt tills omstruktureringarna och integrationen har fått fullt genomslag.
  • Rörelseresultatet uppgick till 37 Mkr (30). Jämförelsestörande poster hade en positiv nettoeffekt om 26 Mkr (9).
  • Kostnaderna för omstruktureringarna och integrationen av Combisafe beräknas uppgå till cirka 26 Mkr, varav 17 Mkr belastade det tredje kvartalet. Resultatet påverkades positivt med 36 Mkr då förvärvade tillgångars värde översteg köpeskillingen. Omvärdering av tilläggsköpeskillingar påverkade resultatet positivt med 10 Mkr (9).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 28 Mkr (32).
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 3 Mkr (1).
  • I början av juli slutfördes förvärvet av Combisafe, en ledande aktör inom fallskyddsprodukter med bred geografisk närvaro i Europa samt ett varumärke med starkt renommé. En uppdatering om de omstrukturerings- och integrationsåtgärder som genomförts samt deras effekter kommunicerades i slutet av september.
  • Koncernen kommunicerade uppdaterade finansiella mål i juli.


Januari–september 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 10 procent till 960 Mkr (875). Organiskt ökade omsättningen med 6 procent. Förvärv och avyttringar hade en positiv nettoeffekt om 5 procent. Valutakurser hade en negativ nettoeffekt om 1 procent.
  • Justerad EBITA uppgick till 54 Mkr (50).
  • Rörelseresultatet uppgick till 66 Mkr (50).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 42 Mkr (29).
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 74 Mkr (21).
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 1,41 kr (0,97).


Väsentliga händelser efter periodens slut

  • Tomas Hilmarsson, koncernens nuvarande ekonomi- och finansdirektör, utsågs till ny VD och koncernchef, med tillträde den 1 november 2026. Han efterträder Sverker Lindberg, som i maj meddelade att han avser att lämna sin anställning.
FINANSIELLT SAMMANDRAG2026 Q32025 Q32026 Q1-Q32025 Q1-Q3
Nettoomsättning311288960875
Bruttoresultat118107356314
Justerad EBITA14245450
Rörelseresultat37306650
Resultat före skatt32354832
Nettoresultat28324229
     
Nettoomsättning, tillväxt %8141015
Bruttomarginal, %37,937,237,135,9
Justerad EBITA, %4,58,35,65,7
Rörelsemarginal, %11,910,46,95,7
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr0,941,071.410,97
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr317421
Finansiell nettoskuld, Mkr375377375377
Finansiell nettoskuld / Justerad EBITDA exkl. IFRS 16, ggr2,82,72,82,7
Soliditet, %49454945

Bifogade filer

Bifogade filer till pressmeddelandet