Nytt patentgodkännande i Kina stärker AroCells patentportfölj
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Nytt patentgodkännande i Kina stärker AroCells patentportfölj

AroCell är glada att meddela att det kinesiska patentverket nu har godkänt och utfärdat patent (patentansökningsnummer: 202080032513.4) till AroCell AB för innovation gällande detektering och klassificering av luftvägsinfektioner.

Det europeiska patentverket hade tidigare beviljat patentansökan (EP3966568) i juli 2024, vilket stärker vår position inom EU. I september 2024 följde godkännande från det japanska patentverket (patentansökningsnummer: 2021-564698). Detta patent gäller användning av tymidinkinas 1 (STK1) i serum för att upptäcka och diagnostisera Mycoplasma pneumonia som orsakas av M. pneumoniae. Dessutom hjälper STK1-proteinnivåer vid klassificering av luftvägsinfektioner orsakade av Mycoplasma pneumonia, viral pneumoni eller bakteriell pneumoni.
 
Det kinesiska patentgodkännandet stärker ytterligare AroCells patentportfölj. Även om AroCells huvudfokus är urologi, möjliggör detta patentgodkännande i EU, Japan och Kina att vi kan utforska kliniska tillämpningar av TK 210 ELISA vid luftvägsinfektioner.

Bifogade filer

Nyheter om IDL Diagnostics

Läses av andra just nu

Om aktien IDL Diagnostics

Senaste nytt