Ökad kundnöjdhet för Handelsbanken i SKI Lån & Spar
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Ökad kundnöjdhet för Handelsbanken i SKI Lån & Spar

{newsItem.title}

Handelsbanken har de mest nöjda kunderna bland de stora bankerna i Sverige både vad gäller bolån och sparande – och kundnöjdheten ökar. Det visar Svenskt Kvalitetsindex årliga specialundersökning Lån & Spar.
”Att köpa bostad är för många det största ekonomiska beslutet i livet, och att spara för sin och sina näras trygghet är en investering för framtiden. Det är ett stort förtroende att få stötta kunderna i så viktiga frågor, och vi vill möta förväntningarna i varje möte”, säger Linda Hellsten, kontorschef för Handelsbanken i Örgryte.

Svenskt Kvalitetsindex årliga specialundersökning Lån & Spar visar att bankkunder generellt värdesätter transparens, enkelhet och en aktiv kunddialog både vid mer komplicerade affärer som bostadsköp och vid sparande i exempelvis ISK eller fonder.

Handelsbanken ökar betyget inom båda produktmätningarna och har dessutom också sammantaget de mest nöjda bolån- och sparkunderna.

”Kombinationen av vår lokala närvaro, personlig anpassad rådgivning och användarvänliga digitala tjänster ger våra kunder ett riktigt bra helhetserbjudande. Resultatet i SKI Lån & Spar visar styrkan i vår kundnära affärsmodell. Vi är väldigt glada att våra kunder ger oss förtroendet och ser fram emot ett fortsatt gott samarbete”, säger Linda Hellsten, kontorschef för Handelsbanken i Örgryte.

SKI:s studie genomfördes under oktober och november månad 2025 och omfattar 6 333  intervjuer.

Läs mer om undersökningen här.

För ytterligare information kontakta:

Handelsbankens presstjänst, +46 8 701 80 18

För mer information om Handelsbanken hänvisas till: www.handelsbanken.com

Nyheter om Handelsbanken

Läses av andra just nu

Om aktien Handelsbanken

Senaste nytt