Trianon säljer bostadsfastighet i Malmö - Börskollen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Trianon säljer bostadsfastighet i Malmö

Trianon har idag tecknat avtal om försäljning av bostadsfastigheten Onjsö 7 i Malmö. Köpeskillingen baseras på ett överenskommet fastighetsvärde om 75 Mkr, vilket överensstämmer med Trianons bokförda värden. Den genomsnittliga direktavkastningen uppgår till 3,6 procent.

Fastigheten Onsjö 7 har 40 lägenheter med en total uthyrningsbar yta om 2 077 kvm, varav 2 064 kvm utgörs av bostäder. Fastighetens årliga hyresintäkter beräknas uppgå till sammanlagt 3,8 Mkr.

Köpeskillingen baseras på ett överenskommet fastighetsvärde om 75 Mkr före avdrag för latent skatt om 5,15 procent, vilket överensstämmer med Trianons bokförda värden.

Försäljningen av fastigheten Onsjö 7 sker via bolag och frånträde äger rum den 5 maj 2025. Köparen är en privat fastighetsägare.

-Återigen gör vi en transaktion i nivå med våra bokförda värden, säger Olof Anderson, VD i Trianon.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION, KONTAKTA:

Olof Andersson, VD
040-611 34 97
[email protected]

Mari-Louise Hedbys, vice VD och ekonomichef
040-611 34 85
[email protected]

Bifogade filer

Nyheter om Trianon

Läses av andra just nu

Om aktien Trianon

Senaste nytt