XANO förvärvar verksamhet i USA
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

XANO förvärvar verksamhet i USA

XANO har via det amerikanska dotterbolaget Integrated Packaging Solutions (IPS) förvärvat verksamheten i ALTEK i USA. ALTEK är en välrenommerad leverantör av testutrustning för burk- och locktillverkning. Förvärvet omfattar varumärket ALTEK, produktdesign, aktuella order och serviceavtal samt lagertillgångar, och genomförs som en inkråmsaffär.

Via förvärvet stärker IPS sin position som komplett leverantör av stödsystem och verktyg till förpacknings- och livsmedelsindustrin. Erbjudandet breddas genom kompletterande service- och underhållstjänster för optimering av drifttid och prestanda i maskinutrustning. IPS avser att förvalta och bygga vidare på arvet från ALTEK genom att vidareutveckla produktportföljen och samverkan med befintliga kunder. Integreringen av ALTEKs verksamhet med IPS enhet i Golden, Colorado kommer att medföra effektivitetsförbättringar genom digitalisering och samordning av processer. 

Förvärvet bedöms ha en marginell påverkan på XANOs resultat per aktie. 


För ytterligare information, kontakta:
»   Lennart Persson, VD och koncernchef, tel. 036 31 22 33

Informationen lämnades för offentliggörande den 11 september 2025 kl. 08:00 CEST.

XANO Industri AB (publ)
www.xano.se

XANO utvecklar, förvärvar och driver nischade teknikföretag som erbjuder tillverknings- och utvecklingstjänster för industriprodukter och automationsutrustning. Verksamheten är uppdelad i tre affärsenheter och koncernen finns representerad i Norden, Estland, Nederländerna, Polen, Kina, USA och Australien. Koncernens nettoomsättning uppgår till 3,4 miljarder SEK och antalet anställda är ca 1 300. XANOs B-aktie introducerades på börsen 1988 och är noterad på Nasdaq Stockholm i segmentet Mid Cap. 

Bifogade filer

Nyheter om XANO Industri

Läses av andra just nu

Om aktien XANO Industri

Senaste nytt