
I EFN:s nya serie "Saker och ting" träffar kulturjournalisten och författaren Fredrik Strage några av Sveriges mest hängivna samlare av allt från målningar och mode till vinylskivor och årgångsviner.
I programserien ”Sweat Equity” går programledaren Magdalena Kowalczyk till botten med tesen ”Bra hälsa ger bättre affärer”.
Under 2023 gjorde sju av tio mikrobryggerier förlust eller nollresultat, och en enkätundersökning visar att vart tredje bryggeri kan komma att lägga ner verksamheten i år om inget händer.
Intresset för hantverksöl har exploderat i Sverige de senaste 15 åren och idag finns det ungefär 400 mikrobryggerier.
00:00 Intro 00:20 VD Ina Laura Perkins om marknaden 01:39 Produkten Artificiellt hjärt 02:23 Steg kvar till marknadslansering 03:27 Konkurrenssituation 04:14 Risk 05:14 Realhearts största ägare 06:02 Företrädesemissionen Kopiera och klistra in i webbläsare för prospekt: https://realheart.
Klimatet på den svenska fastighetsmarknaden har varit oväntat svalt under det andra kvartalet.
Klimatet på den svenska fastighetsmarknaden har varit oväntat svalt under det andra kvartalet.
Statistik har varit en viktig förutsättning för att vi i Sverige lyckats nå den nivå av jämställdhet mellan könen som finns i dag.
I Börslunch diskuterar vi aktiestrategier inför sommaren.
Inderes är ett analyshus med missionen att sammanföra börsbolag och investerare.
Inderes är ett analyshus med missionen att sammanföra börsbolag och investerare.
Inderes är ett analyshus med missionen att sammanföra börsbolag och investerare.
Välkomna till en ny vecka och dagens midsommarspecial! Dagens video är något längre än en vanlig veckouppdatering och fokuserar primärt på USA där uppgången blivit skrämmande selektiv de senaste 2-3 veckorna! Vi tar tempen på marknaden och konstaterar att vår syn att S&P 500 skulle outperforma Europa och Sverige från de senaste veckorna är intakt (S&P 500 vs MSCI Sweden +8% på tre veckor).
I dagens EFN Direkt rapporterar vi om Konjunkturinstitutets (KI) nya prognos och Finansinspektionens anmärkningar mot kontanthanteringsföretaget Loomis och Svenska kyrkan.
Ett skrubbsår går över, men mobbning ger ärr för livet.
Reseförsäkring i sommar? Privatekonomen tipsar.
Pia Gisgård, chef för Hållbarhet och ägarstyrning, och Caroline Sjösten, ägarstyrningsansvarig, berättar om Swedbank Roburs ägarstyrnings- och påverkansarbete 2023.
Med målet att inspirera studiemotiverade ungdomar från utsatta områden genomför Handelshögskolan i Stockholm för första gången ett så kallat Summer Camp i Malmö.
Uppreviderade prognoser för USAs budgetunderskott.
Frihandel är inte trendigt längre.
Stålbolaget SSAB ska bygga ett nytt fossilfritt stålverk i Luleå för runt 50 miljarder kronor.
Till minne av journalisten och tidningen Börsveckans grundare Björn Davegårdh, utdelas årligen ett pris till en journalist som bevakar börs, ekonomi eller företagande i hans anda.
Glöm inte att prenumerera på kanalen för att få ta del av fler intressanta bolagsfilmer, intervjuer och presentationer.
Frihandel är inte trendigt längre.
Romansbedrägerier handlar om att inleda en kärleksrelation med någon i syfte att lura personen på pengar.
Minskad efterfrågan, minskade leveranser, lågkonjunktur och byggkris.