
Morgonrapporten är en daglig uppdatering av det ekonomiska läget från oss på Handelsbanken Macro Research.
Fordonsindustrin har gått starkt den senaste tiden.
Idag blir det engelska i Sparpodden och fullt fokus på solkraft med förvaltaren Pascal Rochat från Active Solar.
Program: 10:00 Welcome address & agenda – Martin Jönsson, CEO, AlzeCure 10:02 AlzeCure Pharma: Overview, vision & update – Martin Jönsson, CEO, AlzeCure 10:10 Alzheimer’s disease, societal challenges & recent developments in the field – Professor Bengt Winblad, M.
Hör Aktieanalytiker Rikard Engberg intervjua Angler Gamings VD Thomas Kalita om vad som är orsaken till att bolaget visar en kraftig tillväxt i omsättning och rörelseresultat.
Försök till så kallade investeringsbedrägerier ökar ständigt i omfattning.
Grälsjukan i världens viktigaste politiska församling - USA:s kongress - tycktes under våren 2023 ha nått en ny nivå av ursinne.
Glöm inte att prenumerera på kanalen för att få ta del av fler intressanta bolagsfilmer, intervjuer och presentationer.
Intervju med Sten R. Sörensen, vd för Cereno Scientific.
Intervju med Jonas Ehinger, vd för Gapwaves.
Den norska kronan tappar mark och är sedan en tid tillbaka till och med svagare än den svenska.
Intervju med Marcus Larsson, vd för Amniotics.
Intervju med Lars Almhem, vd för SHT Smart High Tech.
Börserna har handlat i sidled trots stark rapportsäsong, orderböckerna är välfyllda och de framåtblickande prognoserna ganska positiva.
Idag diskuterar vi fastigheter med analytiker Emil Ekholm Disclaimer: ”Informationen i denna video ska inte ses som investeringsråd.
Morgonrapporten är en daglig uppdatering av det ekonomiska läget från oss på Handelsbanken Macro Research.
EFN Marknad firar 17 maj med en Norgespecial.
Välkommen till dagens avsnitt av Sparpodden! I dag har vi Per Brilioth som gäst, och Per delar med sig av sina insikter om VNV Globals omfattande innehav och ger oss en inblick i hur han ser på framtidens möjligheter inom bolagen.
I denna intervju berättar Paul de Potocki, VD på OncoZenge, om det första kvartalet och hur arbetet går mot en ny formulering av bolagets huvudprojekt BupiZenge.
God eftermiddag, Välkomna till en ny vecka i kanalen och stort tack för att ni tittar varje vecka! Det värmer mig stort! Den senaste månaden har inte mycket nytt hänt på indexnivå, men det finns som alltid saker att prata om och analysera! Vi kikar på drivarna i USA: Microsoft, Apple, Alphabet och Nvidia, kikar på indexen och analyserar även jämnviktade index för S&P 500 och Nasdaq 100.
Efter att ha flytt från Irak kom Mohammed Salih till Sverige som 13-åring.