ABB-rival köper svenskt mjukvarubolag

Schneider Electrics dotterbolag Aveva stärker sin position genom att förvärva svenska Crosser. Förra veckan gick ABB självt ut med att de investerar i brittisk AI-teknik, vilket markerar en ökad konkurrens inom industriell digitalisering.
Industrisektorn ser en växande aktivitet bland stora aktörer när det gäller strategiska förvärv och investeringar i AI och dataanalys. Schneider Electric och ABB positionerar sig nu tydligt för framtidens digitala industri.
Schneider Electric expanderar med svensk teknik
Det franska industribolaget Schneider Electric, genom sitt mjukvarubolag Aveva, har köpt det Sundsvallsbaserade Crosser. Det rapporterar Finwire/Dagens industri.
Crosser, grundat 2017, har utvecklat en plattform som gör det möjligt för industriföretag att snabbt distribuera avancerad AI och dataanalys direkt till produktionsmiljöer och molntjänster.
Bolaget värderas till minst 500 miljoner dollar i affären, enligt källor till Dagens industri. Under det senaste räkenskapsåret omsatte Crosser cirka 14 miljoner kronor, men redovisade samtidigt en förlust på nästan samma nivå.
Konkurrens mellan ABB och Schneider Electric intensifieras
Schneider Electric är en av de största konkurrenterna till ABB på den globala marknaden. ABB har nyligen gjort en investering i det brittiska mjukvarubolaget Octaipipe, som utvecklar AI-baserade lösningar för att optimera kylsystem i datacenter.
ABB:s investering sker via bolagets enhet ABB Motion Ventures, där man förvärvar en minoritetsandel i Octaipipe. Några detaljer om köpeskillingen har inte offentliggjorts.
Samarbetet mellan ABB och Octaipipe förväntas ge kunderna energibesparingar och snabbare avkastning på investeringar, enligt de båda bolagen.
Teknikdrivna affärer formar framtiden
De parallella affärerna visar på ett ökat fokus på mjukvara och AI inom industrin, där både Schneider Electric och ABB söker stärka sina erbjudanden inom digitalisering för tillverknings- och datacentersektorn.




