Aktien var allas favorit under pandemin men rasade – nu ger finanssajten köpråd

Videokonferensföretaget Zoom Communications, som hyllades av Wall Street under pandemin, har nu blivit en billig aktie att köpa. Det menar Morningstar i en ny analys. Med en stark kundbas från pandemin, tros företaget kunna fortsätta sin expansion både produktmässigt och ekonomiskt. Aktien anses undervärderad med 18 procent.
- Zooms aktie är för närvarande 18% undervärderad.
- Företaget har en smal ekonomisk vallgrav med höga omställningskostnader.
- Zoom Phone och Zoom Contact Center förväntas driva framtida tillväxt.
Under pandemin upplevde Zoom Communications en explosionsartad ökning av både användarbas och intäkter, vilket drev upp aktiekursen till höga nivåer. Sedan dess har aktien fallit och handlas nu med en betydande rabatt. I analysen från Morningstar betraktas den nu som ett attraktivt fynd på marknaden.
Zooms ekonomiska vallgrav och tillväxtstrategi
Zooms affärsmodell, som innefattar både e-handel och direktförsäljning, har gjort det möjligt att fånga både små och stora kunder. Detta tillvägagångssätt väntas säkerställa fortsatt intäktsökning och höga marginaler. Företagets ekonomiska vallgrav betecknas som smal, främst på grund av höga omställningskostnader och växande nätverkseffekter.
Vi bedömer att Zooms snabba skalning, expanderande produktportfölj och strävan att etablera sig som en kommunikationsplattform snarare än ett applikationsföretag kommer att leda till en konkurrensposition som stöder överavkastning på kapital under det kommande decenniet.
Morningstar
Framtidsutsikter och investeringar
Zooms värde per aktie uppskattas till 92 dollar, med en P/E-multipel på 17 för räkenskapsåret 2026 och en förväntad avkastning på fritt kassaflöde på 6 procent. Zoom Phone och Zoom Contact Center förväntas spela en betydande roll för företagets intäktstillväxt framöver.
Sammanfattningsvis, trots tidigare höjder och efterföljande nedgång, ser framtiden för Zoom Communications ljus ut med förväntad tillväxt och utvidgning av deras produktutbud.