Analys: Stark utveckling för bankaktier – men begränsad vinstökning väntas framöver

Banksektorn har haft en stark kursutveckling under de senaste månaderna. Men framtida vinstökningar ser ut att bli svagare, enligt en aktuell ekonomitidning. Vad betyder det för svenska investerare?
- Bankaktier har stigit i värde på senare tid.
- Vinsttillväxten i sektorn förväntas vara begränsad framöver.
- SEB och Nordea lyfts fram som undantag i portföljen.
Enligt en analys från Affärsvärlden har bankaktier värderats upp under de senaste månaderna. Trots detta bedöms sektorns vinstökning vara begränsad det närmaste året.
Risker kopplade till räntenettot
Affärsvärlden pekar på att banker får en stor del av sina intäkter från räntenettot. Detta innebär att bankernas intjäning är känslig för förändringar i räntenivåerna.
Om räntorna sjunker kan det påverka lönsamheten negativt, vilket i sin tur kan leda till sämre vinsttillväxt.
Det är bankerna som väntas ha den sämsta vinsttillväxten de kommande åren. Det är också de banker som får störst andel av sina intäkter från räntenettot, där vi tror det finns vissa risker kopplat till de lägre räntorna. Skulle vi peka ut två bankaktier att ha kvar i portföljen blir detta alltså SEB och Nordea
Affärsvärlden
SEB och Nordea utmärker sig
Bland storbankerna pekar analysen ut SEB och Nordea som möjliga innehav att behålla i portföljen.
Tidningen slopar samtidigt sina tidigare köpråd för två andra banker, med hänvisning till den begränsade potentialen för vinsttillväxt inom sektorn.
För investerare kan detta innebära att det finns skäl att se över exponeringen mot bankaktier, särskilt i ljuset av osäkra utsikter för räntor och intjäning.