Analyshuset sänker modejätten – sätter säljstämpel

H&M-aktien har stigit drygt 6 procent de senaste tre månaderna. Men Pareto Securities ser ingen ljus närmaste framtid och sänker riktkursen till 140 kronor. Marknadsdata från Europa och USA ger inget stöd för optimism.
Säljrekommendationen upprepas och riktkursen kapas från 145 till 140 kronor. Pareto räknar med en organisk tillväxt på 0,8 procent i tredje kvartalet och en oförändrad justerad EBIT-marginal på 8,7 procent.
Tyska klädmarknaden faller – och drar med sig helhetsbilden
Branschpublikationen Textilwirtschaft rapporterar att den tyska klädmarknaden föll 4 procent i juli och är ned 3,6 procent hittills under kvartalet. Tyskland är en av H&M:s viktigaste marknader och siffrorna väger tungt i Paretos analys.
Marknadsförhållandena ser oförändrade ut inför juli och augusti, där Textilwirtschaft pekar på en nedgång på 4 procent på den tyska marknaden i juli och 3,6 procent hittills under kvartalet. Även Storbritannien och USA förblir dämpade, medan lättare jämförelsetal delvis bör kompensera för den underliggande svagheten.
Pareto Securities enligt Nyhetsbyrån Direkt.
Även Storbritannien och USA beskrivs som dämpade. Lättare jämförelsetal kan delvis väga upp den underliggande svagheten, men Pareto låter sig inte imponeras.
Värderingen hänger i luften utan fundamentalt stöd
Inför 2027 väntas valutaeffekter och ökade IT-investeringar pressa ned EBIT-tillväxten till negativt territorium. Aktien handlas ändå på P/E 21,7x för 2026 och 22,1x för 2027, nivåer som analyshuset anser saknar täckning i fundamenta.
Vi fortsätter att hävda att dämpad organisk tillväxt och negativ vinsttrend ger begränsat stöd för dagens värdering på 21,7x/22,1x P/E för 2026/2027. Vi förväntar oss därför en nedvärdering av aktien.
Pareto Securities
Q3-rapporten den 24 september kan bli den katalysator som tvingar marknaden att ta ställning. Hittills i år är aktien ned 7,29 procent och upp 6,29 procent de senaste tre månaderna.


