Bostadsmarknaden: Färre än någonsin tror på prisfall

En rekordlåg andel bostadsköpare räknar nu med sjunkande priser, enligt Hemnets senaste undersökning. Förväntningarna på stigande priser är särskilt tydliga i Stockholm.
I februari visade Hemnets Köparbarometer att endast 10 procent av bostadsköparna förväntar sig sjunkande priser, vilket är den lägsta nivån sedan mätningarna började hösten 2017. Samtidigt är gruppen som tror på stigande priser betydligt större.
Rekordlåg andel tror på prisnedgång
Andelen köpare som tror på fallande bostadspriser minskade med tre procentenheter jämfört med föregående månad. Sammanlagt tror 42,9 procent på stigande priser, medan 46,8 procent tror på oförändrad prisnivå.
Det innebär att skillnaden mellan dem som tror på stigande och sjunkande priser – nettoresultatet – är 33 procentenheter. Det är tre procentenheter högre än i januari.
Stockholm sticker ut med högre förväntningar
Prisförväntningarna är mest uttalade i Stockholm. Där uppger varannan köpare att de tror på stigande bostadspriser, samtidigt som endast 9 procent förutser prisfall.
Den utvecklingen följer enligt Hemnet de faktiska prisrörelserna, där huvudstaden haft en tydligt starkare trend i början av året.
Fakta: Köparbarometern och marknadsläget
Hemnets Köparbarometer för februari besvarades av 2 265 personer mellan den 1 och 3 februari. I undersökningen låg andelen som tror på stigande priser kvar på en liknande nivå som föregående månad, medan andelen som tror på oförändrade priser ökade.
Bostadsmarknaden har inlett året med en stark prisutveckling. Ett lågt tillflöde – till följd av avvaktande säljare – samtidigt som köparna i stort tror på stigande bostadspriser, bidrar till att stärka marknaden. Särskilt stark är utvecklingen i Stockholm, vilket också ligger i linje med prisförväntningarna som är högst i huvudstaden.
Erik Holmberg, marknadsanalytiker på Hemnet.
Sammantaget speglar resultaten från Köparbarometern att optimismen bland köpare ökat under årets inledning och att förväntningarna på stigande priser är tydligast i storstadsområdet.


