Di tar rygg på storägarna – ger köpråd i New Wave

Di tar rygg på storägarna – ger köpråd i New Wave
New Wave har fått ny kraft på börsen, nu får aktien en köprekommendation. Bild: Montage Stockfoto.

New Wave-aktien har tappat drygt 13 procent i år men har vänt upp under hösten. Nu får varumärkesbolaget ett köpråd i Veckans aktie. Argumenten är lägre investeringstakt och att storägarna själva köper.

Det är Dagens industri som rekommenderar köp i New Wave. Tidningen tror att flera års tunga satsningar på lager, automatisering och nya affärssystem nu börjar synas i resultatet.

Rörelsemarginalen väntas klättra till 11,9 procent i år och vidare till 13,0 procent 2027. Med en värdering på runt 9,5 gånger väntad rörelsevinst för 2027 ser tidningen inte aktien som särskilt dyr.

Mindre investeringar ger mer pengar över

Kärnan i resonemanget är att investeringsfasen går mot sitt slut. När utgifterna sjunker bör både marginaler och kassaflöde stärkas.

Det ger i sin tur mer utrymme för förvärv och utdelningar. Tidningen ser också de första signalerna om att efterfrågan återhämtar sig efter några svaga år.

Bolaget gav själv en liknande bild i halvårsrapporten i augusti. Nettoomsättningen i andra kvartalet växte 13,5 procent till 2 611 miljoner kronor och vinsten per aktie steg till 1,52 kronor, från 1,26 kronor ett år tidigare.

Det känns som att många marknader sakta men säkert börjar vända.
- Torsten Jansson, VD på New Wave, i halvårsrapporten

Storägarna har redan börjat köpa

En del av årets nedgång är redan återtagen sedan grundaren och VD:n Torsten Jansson och familjen Douglas ökat sina innehav. Tidningen bedömer ändå att mer finns kvar att hämta.

Därför väljer den att följa storägarnas exempel.

Från nära 130 till under 90 kronor

Kursutvecklingen visar hur skakig resan har varit. Sommaren 2025 handlades aktien nära 130 kronor, men i början av oktober i år låg den en bit under 90 kronor.

Sedan dess har det gått snabbt uppåt. På en månad har aktien stigit 11 procent och i fredags stängde den på 99,65 kronor.

Vi noterar att aktien trots årets fall är upp nästan 39 procent på tre år. På tio år har den mer än fyrdubblats.

Rapporten den 11 november blir nästa test

New Wave lämnar rapporten för tredje kvartalet den 11 november. Då får marknaden ett första besked om marginallyftet som tidningen räknar med håller.

Aktieägarna har också andra halvan av årets utdelning på 3 kronor framför sig. Den är på 1,50 kronor per aktie, med avstämningsdag den 4 december.


Laddar kommentarer…