Köpråden haglar över svenskt teknikbolag – ”attraktiv värdering”

Tre analyshus har kommit med köprekommendationer på Autoliv nu i början av veckan. Pareto, SB1 och Ålandsbanken är alla inne på att marknaden undervärderar aktien. En global storbank håller med och kallar aktien för ”en sällsynt möjlighet”.
Analytikerna gillade Autolivs Q1-rapport. Den levererade en i princip oförändrad helårsprognos trots att marknaden räknatmed en nedjustering.
Rabatt mot historiken driver argumenten
Pareto upprepar köp och höjer riktkursen till 1 250 kronor, upp från 1 175. Justerat EBIT för 2026 slog Paretos och konsensusestimat med omkring 5 procent vid mitten av det angivna intervallet.
Aktien prissätts med 6 procents rabatt mot historiska nivåer, noterar Pareto. Återköpsprogrammet väntas dessutom återupptas efter en paus under Q1.
SB1 höjer riktkursen till 1 340 kronor från 1 300 och noterar att aktien, trots en kursuppgång, handlas till 9x EV/EBIT för 2026.
Vi ser fortsatt en attraktiv värdering i kombination med stark operativ utveckling och hög kapitalåterföring.
SB1
Ålandsbanken bekräftar den positiva bilden med hänvisning till stark balansräkning och attraktiv utdelningspolicy. Värderingsmultiplarna uppges till P/E 11,4x och EV/EBIT 9,3x för 2026.
Bank of America ser en felprissättning
Bank of America återupptog nyligen bevakning av Autoliv med köprekommendation och riktkurs 140 dollar, motsvarande ungefär 1 286 kronor. Den analysen kom förra veckan. Premien mot europeiska konkurrenter har halverats från 20 till 10 procent, något banken tolkar som en tydlig felprissättning.
Enligt vår uppfattning beror den senaste tidens kraftiga multipelkontraktion på marknadssentimentet snarare än på fundamentala faktorer, vilket skapar en sällsynt möjlighet att förvärva ett motståndskraftigt företag med strukturell tillväxt, tvåsiffriga marginaler och stark avkastning för aktieägarna till en rimlig värdering.
Bank of America
Autolivs återköpsprogram uppgår till upp till 2,5 miljarder dollar fram till 2029. Bank of America lägger in en brasklapp för 2026, där prognoserna ligger något under konsensus till följd av makroosäkerhet, men för 2027 ligger de 3 till 7 procent över.


