Nyhet

Mærsk återupptar trafik genom Suez – försiktig kursändring efter riskbedömning

Mærsk återupptar trafik genom Suez – försiktig kursändring efter riskbedömning
Mærsk seglar i Suezkanalen – ”gradvis återgång”. Bild: Amr Nabil/AP/TT

Mærsk omdirigerar en av sina rutter till Suezkanalen. Den senaste tiden har fartygen tagit omvägen runt Godahoppsudden. Beslutet kommer efter noggranna bedömningar av säkerhetsläget i Röda havet, skriver den danska rederijätten i ett pressmeddelande.

Mærsk och Hapag-Lloyds gemensamma rutt AE19, som förbinder Asien, Saudiarabien och Europa, går via Suezkanalen från och med måndag.

Beslutet är ett steg mot en ”gradvis återgång” till Suezkanalen, skriver företaget.

Mærsk beslutade liksom flera andra rederier att sluta trafikera den viktiga handelsrutten i början av 2024 efter att Huthirörelsen i Jemen börjat attackera fartyg. I stället fick man segla runt Afrikas sydligaste spets, Godahoppsudden.

I december i fjol började Mærsk delvis trafikera Suezkanalen igen, men i mars stoppade man återigen trafiken efter att Irankriget bröt ut.