Medvind för storsatsande nätmäklare – men värderingarna skiljer stort
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Medvind för storsatsande nätmäklare – men värderingarna skiljer stort

Medvind för storsatsande nätmäklare – men värderingarna skiljer stort

Nätmäklare i både Europa och USA har fått draghjälp av ett växande aktieintresse. Men utvecklingen på aktiemarknaden visar stora skillnader mellan bolagen – samtidigt som svenska aktörer blickar utanför landets gränser för tillväxt. I en färsk analys sätter Di en kvartett aktuella bolag under lupp.

  • Stark kursutveckling för nätmäklare globalt, men Robinhood sticker ut mest
  • Svenska aktörer expanderar i Europa, men konkurrensen hårdnar
  • Värderingarna varierar stort – och tillväxtutsikterna skiljer sig åt

Enligt en analys i Dagens Industri har europeiska och amerikanska nätmäklare haft ett starkt börsår. Särskilt amerikanska Robinhood har utmärkt sig, medan svenska Avanza och Nordnet visar stabil men mer måttlig utveckling. Expansion inom Europa står nu på agendan för de svenska aktörerna, samtidigt som konkurrensen från större europeiska och amerikanska bolag ökar.

Stora skillnader i utveckling och affärsmodeller

Under året har Avanza och Nordnet stigit 27 respektive 16 procent på börsen, jämfört med OMXSPI:s 2 procent.

Tyska Flatexdegiro har ökat med hela 86 procent, medan Robinhood noterat en kursuppgång på 176 procent. Skillnaderna förklaras delvis av olika affärsmodeller och marknadsstorlekar.

Robinhood har drygt 26 miljoner kunder och ett börsvärde på cirka 894 miljarder kronor. I jämförelse har Avanza och Nordnet vardera omkring 2,2 miljoner kunder, medan Flatexdegiro har 3,3 miljoner.

De europeiska nätmäklarna har ett samlat kundsparande på cirka 1 000 miljarder kronor. Robinhood hanterar 2 800 miljarder kronor. Tillväxten i kundernas sparkapital är störst hos Robinhood och Flatexdegiro, med ökningar på 106 respektive 41 procent det senaste året.

Expansion och framtidsutsikter för svenska nätmäklare

Avanza planerar att etablera sig i minst ett nytt europeiskt land till år 2030, medan Nordnet siktar på att gå in i Tyskland under andra halvåret 2026.

Samtidigt ökar intresset för europeiska aktier bland svenska sparare, vilket driver på breddningen av utbudet. Nordnet adderar exempelvis Spanien till sitt digitala erbjudande.

Värderingarna på aktiemarknaden skiljer sig markant, skriver Di. Robinhood har ett p/e-tal på 59 för i år, medan Avanza och Nordnet ligger kring 22 och Flatexdegiro på 20. Intjäning per kund är högst hos Nordnet och Avanza, men Robinhood visar starkast tillväxt.

Om man tror att fler hushåll i Europa väljer att investera sitt sparande på börsen är de europeiska nätmäklarna köpvärda, anser Di. Däremot avstår tidningen från Robinhood efter den kraftiga kursuppgången.  

Nyhetsbrev