Nu stiger bostadspriserna igen – så är läget i din kommun

Efter flera år av fallande bostadspriser väntar nu en vändning på marknaden. Hemnets nya prognos pekar på ökningar i 20 svenska kommuner under 2026. Flera faktorer samverkar och skapar nya förutsättningar för både köpare och säljare.
Den svenska bostadsmarknaden ser ut att gå in i en ny fas efter en längre period av prisnedgångar. Prognoserna inför 2026 visar att samtliga undersökta kommuner kan räkna med stigande priser, både på bostadsrätter och villor.
Prognoser pekar på bred prisuppgång
Enligt ett pressmeddelande från Hemnet väntas de största prisökningarna på bostadsrätter i Karlstad och Stockholm, där priserna bedöms stiga med 8,4 procent nästa år.
Även villamarknaden i dessa städer tros utvecklas starkt, med en förväntad uppgång kring 7 procent.
Andra kommuner med tydligt positiva prognoser är Uppsala, Malmö, Luleå, Lund och Jönköping, där prisökningen på bostadsrätter spås landa mellan 6 och 8 procent.
Göteborg, Umeå, Sundsvall, Linköping och Örebro väntas nå en uppgång på 5–6 procent för bostadsrätter, men variationerna är större för villor.
I Borås, Eskilstuna och Västerås ligger den förväntade ökningen lägre, mellan 1,6 och 3,5 procent, men även där pekar siffrorna uppåt.
Så mycket väntas priserna öka i din kommun 2026:
| Kommun | Bostadsrätter | Villor |
|---|---|---|
| Karlstad | 8,4 % | 7,1 % |
| Stockholm | 8,4 % | 7,1 % |
| Uppsala | 7,6 % | 7,2 % |
| Malmö | 7,5 % | 8,2 % |
| Luleå | 7,1 % | 7,3 % |
| Lund | 6,7 % | 6,4 % |
| Jönköping | 6,5 % | 5,7 % |
| Helsingborg | 5,9 % | 4,0 % |
| Örebro | 5,7 % | 7,5 % |
| Umeå | 5,6 % | 3,4 % |
| Sundsvall | 5,5 % | 2,9 % |
| Göteborg | 5,4 % | 5,9 % |
| Linköping | 4,8 % | 4,5 % |
| Växjö | 4,4 % | 5,4 % |
| Gävle | 4,4 % | 1,6 % |
| Halmstad | 3,5 % | 4,6 % |
| Norrköping | 3,0 % | 2,9 % |
| Västerås | 3,0 % | 3,1 % |
| Eskilstuna | 2,4 % | 3,5 % |
| Borås | 1,6 % | 2,0 % |
Källa: Hemnet.
Stabilare ekonomi och politiska förändringar driver marknaden
Bland de viktigaste förklaringarna till den väntade återhämtningen lyfter experter i Dagens Nyheter fram en starkare hushållsekonomi, sjunkande inflation och lägre räntor.
Svenskarnas köpkraft förbättras genom löneökningar och sänkta skatter, vilket ger fler möjlighet att efterfråga bostäder.
Handelsbankens chefsekonom Helena Bornevall säger till DN att stabilare räntor och en normalisering av marknaden skapar bättre förutsättningar för både köpare och säljare.
Vi räknar med att det ger bostadsmarknaden en skjuts
Helena Bornevall, Handelsbanken till Dagens Nyheter .
Prognoser från flera storbanker pekar på en prisuppgång på 5–6 procent nästa år, vilket stöds av Hemnets analyser av lokala marknader.
En viktig faktor är regeringens förslag att slopa det skärpta amorteringskravet och höja bolånetaket från 85 till 90 procent. Om dessa förändringar införs från april 2026 väntas det öka efterfrågan, särskilt i kommuner där priserna redan är höga.
Bättre balans mellan utbud och efterfrågan
De senaste årens stora utbud av bostäder har bromsat marknaden, men nu minskar antalet villor till salu för första gången på tre år.
Enligt Hemnet kan de föreslagna lättnaderna i kreditkraven ge särskilt stor effekt i storstäder som Stockholm, där lägre kontantinsats och minskade amorteringskrav kan underlätta för fler att köpa bostad.
Marknaden ser därmed ut att röra sig mot en bättre balans mellan utbud och efterfrågan, vilket kan leda till en mer stabil prisutveckling framöver.




