Scania utesluter köp av Northvolts konkursbo - ny leverantör till sommaren

Scania har inga planer på att köpa konkursboet från batteritillverkaren Northvolt. Enligt vd Christian Levin fokuserar företaget på att vara kund, inte tillverkare av batterier. Trots detta ser Levin ingen risk för avbrott i batterileveranserna, tack vare en ny leverantör.
- Scania planerar inte att köpa Northvolts anläggningar.
- Företaget fokuserar på att vara kund snarare än producent av batterier.
- En ny leverantör kommer att säkerställa kontinuerliga batterileveranser.
Enligt en nyhet från Dagens Industri har lastbilstillverkaren Scania inga avsikter att förvärva Northvolts tillgångar. I en intervju förklarar vd Christian Levin att Scanias strategi är att fortsätta som kund till batteritillverkare snarare än att bli en själv.
Fokus på att vara kund, inte tillverkare
Levin betonar att det inte finns några planer på att köpa Skellefteåfabriken. Detta beslut grundar sig i Scanias övergripande strategi att fokusera på sina kärnkompetenser snarare än att engagera sig i batteritillverkning.
Vi ser ingen risk för några större avbrott i våra leveranser, förutom att man måste starta om upprampningen när man tar in en ny leverantör. Vi gör vad vi kan för att accelerera det, men det är oundvikligt i industriella operationer att du har en ramp up-period där du säkrar kvaliteten genom att leverera lägre volymer. Christian Levin, vd för Scania.
Ny leverantör garanterar kontinuitet
Levin är förvissad om att Scania inte kommer att stå utan battericeller, även om leveranser från Northvolt skulle upphöra. Företaget planerar att börja använda en ny leverantör redan denna sommar. Detta innebär att eventuella störningar i leveranskedjan kan hanteras effektivt.
Utmaningar med nya leverantörer
Trots att övergången till en ny leverantör kan innebära vissa initiala utmaningar, är Levin optimistisk om att processen kommer att gå smidigt. Han noterar att en gradvis upptrappning är en naturlig del av att integrera nya leverantörer i produktionsprocessen.