Nyhet

Svenskt lösgodis gör entré i New Yorks matbutiker – premiär på USA:s nationaldag

Svenskt lösgodis gör entré i New Yorks matbutiker – premiär på USA:s nationaldag
De tar lösgodiset till mataffärer i New York. Bild: Björn Larsson Rosvall / TT

Cloetta blir först ut med att sälja lösgodis i livsmedelsbutiker i New York i USA. I ett pilotprojekt som inleds på USA:s nationaldag den 4 juli ska matbutiker utrustas med lösgodisställ.

Cloetta, som är nordens ledande konfektyrbolag, har tecknat ett avtal om lösgodisförsäljning med DeCicco & Sons som är en familjeägd dagligvarukedja med elva butiker inom premiumsegmentet i New York.

Cloetta säljer redan svenskt lösgodis i New York efter att man i slutet av förra året öppnade en Candy King-butik i staden.

"Pilotprojektet markerar ytterligare ett steg i Cloettas pågående arbete för att möta den växande efterfrågan på svenskt lösgodis i Nordamerika”, säger Niklas Truedsson, chef för Pick & Mix på Cloetta, enligt ett pressmeddelande.

Efter beskedet om lösgodisavtalet stiger Cloettas aktie drygt 8 procent på Stockholmsbörsen.