Sverigeprofilen gör succé på eToro – 4 700 kopierar hans affärer i realtid

Den Stockholmsbaserade investeraren Ingvar Rueckermann har byggt upp en av eToros mest uppmärksammade svenska portföljer. Sedan starten på plattformen 2020 har han levererat en avkastning på över 200 procent, motsvarande omkring 20 procent per år. Här är aktierna som väger tyngst i portföljen.
Att kopiera andra investerare har blivit en central del av eToros plattform. Den som använder tjänsten CopyTrader kan välja en investerare och automatiskt spegla dennes köp och försäljningar i sin egen portfölj. eToro beskriver funktionen som ett sätt att följa och automatiskt kopiera andra investerares positioner i realtid.
eToro grundades 2007 och beskriver sig i dag som en global investeringsplattform med över 40 miljoner registrerade användare i 75 länder. Förutom att köpa och sälja tillgångar på egen hand kan användarna bland annat investera i portföljer eller kopiera andra investerare.
Vi har tidigare skrivit om flera av de investerare som går att följa och kopiera på eToro.
- 100 000 hade blivit 760 000 kr – eToro-profilens portfölj har rusat över 30 procent per år
- Finske värdeinvesterarens ”tråkiga” aktier har gett 27 % årlig avkastning
- Schackspelaren som förvandlat 100 000 till över 900 000 kronor – följs av 1,3 miljoner investerare
- Kraften i 35 % cagr – så blev 1 miljon till 6 miljoner på 6,5 år
- Så blev 100 000 kr drygt 2 miljoner – eToro-profilen som slår Buffett
Innehåller annonslänkar till eToro. Copy Trading utgör inte investeringsrådgivning. Värdet på dina investeringar kan både öka och minska, och det finns en risk att du inte får tillbaka hela det investerade kapitalet. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat.
Över 2 miljoner följare
En av dem som sticker ut för svenska läsare är Ingvar Rueckermann, som går under användarnamnet @ingruc.
Han är baserad i Stockholm och har investerat offentligt på eToro sedan augusti 2020. På den aktuella eToro-profilen finns omkring 4 700 kopierare, samtidigt som han har omkring 2 miljoner följare.
Han beskriver själv sin strategi som värdeinvestering inspirerad av Warren Buffett.
20 procent CAGR sedan starten 2020

Rueckermann har enligt den presenterade historiken haft positiva kalenderår sedan starten. Under 2026 är portföljen upp knappt 17 procent i den statistik som visas på profilen.
Sammantaget har den ackumulerade uppgången varit en bit över 200 procent sedan starten. Utslaget över de drygt sex åren motsvarar det en årlig genomsnittlig avkastning, CAGR, på drygt 20 procent.
Det är alltså inte enbart ett enskilt starkt börsår som ligger bakom resultatet, utan en längre period av positiv avkastning.
Fördjupa dig: Läs mer och se all avkastningsstatistik.
Inspirerad av Warren Buffett
Rueckermann beskriver själv sin strategi som värdeinvestering, med inspiration från Warren Buffett.
”Det innebär att jag försöker hitta företag som för tillfället är handlas till rabatt. Det innebär i sin tur att företaget är tillgängligt för mindre än vad verksamheten faktiskt är värd”.
För att hitta dessa bolag lägger han stor vikt vid fundamental analys. Han berättar att han djupdyker i bolagets finanser för att de områden där värdet ska skapas.
Strategin innebär samtidigt att han undviker några av de verktyg som kan öka risken i en aktieportfölj.
”Jag investerar bara i aktier och använder inte hävstång. Jag går heller aldrig kort i några aktier”.
Han säger också att portföljen ska vara diversifierad mellan både branscher och geografier. Det syns också i den aktuella portföljen.
Rueckermanns tio största innehav
Rueckermanns portfölj består enligt skärmdumpen av 24 aktieinnehav. De tio största står tillsammans för cirka 56,2 procent av portföljen.
- Yelp – 8,91 %
- Brookfield – 6,96 %
- TeamViewer – 6,54 %
- Wix.com – 6,34 %
- PayPal – 5,62 %
- Teleperformance – 5,60 %
- Harley-Davidson – 4,35 %
- Everforth – 4,33 %
- Prosus – 3,90 %
- Fiserv – 3,61 %
Tips: Ta del av hela Rueckermanns portfölj här.
En Buffett-inspirerad strategi utan hävstång
Portföljen ger därmed en ganska tydlig bild av strategin: en blandning av amerikanska och europeiska bolag, flera olika branscher och relativt jämnstora positioner.
Det passar också väl med hur Rueckermann själv beskriver sin strategi.
”Jag ser också till att portföljen alltid är väl diversifierad mellan olika branscher och olika geografier”.
CopyTrader speglar investerarens positioner proportionellt, men resultatet för en kopierare kan påverkas av bland annat när kopieringen startas, kapital som sätts in eller tas ut och transaktionskostnader.





