Zoomability planerar förändringar inför årsstämman
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Zoomability planerar förändringar inför årsstämman

Zoomability planerar förändringar inför årsstämman

Elfordonsbolaget Zoomability förbereder sig för sin årsstämma med nya förslag. Styrelsen vill se förändringar i bolagsordningen och få tillstånd att genomföra nyemissioner.

  • Ingen utdelning föreslås av styrelsen.
  • Omval av nuvarande styrelsemedlemmar rekommenderas.
  • Styrelsen vill ha mandat för nyemissioner.

Zoomability, ett företag som specialiserar sig på eldrivna fordon för personer med funktionsnedsättningar, har meddelat nya förslag inför sin kommande årsstämma den 19 juni. Detta rapporterar Finwire. Styrelsen föreslår bland annat att ingen utdelning ska ges och att den nuvarande styrelsen ska omväljas.

Förändringar i bolagsordningen

Bolagsordningen föreslås ändras för att tillåta ett aktieantal mellan 10 och 40 miljoner. Detta ska ge bolaget större flexibilitet i framtiden. Styrelsen vill även få mandat från stämman att besluta om nyemissioner av aktier, teckningsoptioner och konvertibler.

Styrelsen förslår att ingen utdelning lämnas.

Finwire

Omval av styrelsen

För att säkra kontinuitet inom bolaget föreslås omval av den nuvarande styrelsen. De sittande ledamöterna är Karl-Axel Sundqvist, Pehr-Johan Fager, Niclas Granér och Peter Grufman. Dessa individer har varit involverade i bolagets strategiska vägval och fortsätter att spela en nyckelroll.

Zoomabilitys huvudkontor ligger i Stockholm och bolaget säljer sina produkter främst på den europeiska marknaden. Genom att samarbeta med olika partners strävar företaget efter att nå ut till en bredare kundbas av privatpersoner. Dessa förändringar är avsedda att stärka bolagets ställning och förbereda det för framtida tillväxt.

Nyhetsbrev