Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Billeruds

Billeruds aktie tyngs av sänkt rekommendation från DNB

DNB sänker sin rekommendation för förpackningsbolaget Billerud till behåll, från tidigare köp. Riktkursen sätts till 150 kronor. Det rapporterar Bloomberg News.

DNB motiverar sänkningen med att Billerud har gynnats av medvind som nu vänds till motvind, med en högre kostnadsinflation och ser tecken på lägre priser.

Analytikern Johannes Grunselius sänker sin prognos för ebitda-resultatet 2023 med 14 procent och sänker även sin prognos för utdelningen för 2022 från 10 till 8 kronor per aktie. Han förväntar sig att Billeruds ledning kommer lämna försiktiga marknadsutsikter i bokslutet.

Billeruds aktie hade klockan 12.00 fallit med 5,4 procent till 129,95 kronor senast betalt.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Billerud

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Billerud

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt