Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Elekta rusar efter analytikermassage - Di

Dagen innan Elekta går in i tyst period inför rapporten för tredje kvartalet rusar aktien över 6 procent i spåren av att medicinteknikbolagets ir-avdelning pratat med analytiker.

Det är inte första gången Elekta anklagas för så kallad "analytikermassage" inför sina rapporter. Tidigare har bolaget haft "pre-eanings call" vilket ofta gett stora avtryck i kursen.

Den här gången har bolaget haft individuella samtal med analytiker, uppger bolaget för Dagens industri.

Elekta försvarar sig med att ingen ny information ges, utan att de bjuder på en överblick av redan kända data och omvärldsläge.

Finansinspektionen har länge kritiserat analytikermassage.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Elekta

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Elekta

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt