Kemiras justerade resultat var sämre än väntat - prognosen upprepas

Finska kemibolaget Kemira redovisar en omsättning i linje med förväntat under första kvartalet. Det justerade resultatet inkom klart lägre än väntat.
Omsättningen sjönk 4,4 procent till 677,3 miljoner euro (708,8). Utfallet kan jämföras med Vara Researchs analytikerkonsensus som låg på 685.
Ebitda-resultatet blev 117,7 miljoner euro (134,6), med en ebitda-marginal på 17,4 procent (19,0).
Justerat ebitda-resultat uppgick till 117,3 miljoner euro (135,5), väntat 128, med en justerad ebitda-marginal på 17,3 procent (19,1).
Rörelseresultatet blev 65,7 miljoner euro (84,7). Rörelsemarginalen var 9,7 procent (11,9).
Justerat rörelseresultat uppgick till 65,4 miljoner euro (85,6), med en justerad rörelsemarginal på 9,7 procent (12,1).
Resultatet efter skatt blev 45,5 miljoner euro (61,7).
Resultat per aktie uppgick till 0,29 euro (0,38).
Kemira upprepar sina prognoser för 2026 och väntar intäkter på mellan 2,6 och 3 miljarder euro. Det kan jämföras med nära 2,8 miljarder euro under 2025. Bolaget bedömer att justerat ebitda landar i intervallet 470 till 570 miljoner euro.
| Kemira, MEUR | Q1-2026 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q1-2025 | Förändring |
| Nettoomsättning | 677,3 | 685 | -1,1% | 708,8 | -4,4% |
| Ebitda | 117,7 | 134,6 | -12,6% | ||
| Ebitda-marginal | 17,4% | 19,0% | |||
| Justerat ebitda | 117,3 | 128 | -8,4% | 135,5 | -13,4% |
| Justerad ebitda-marginal | 17,3% | 18,7% | 19,1% | ||
| Rörelseresultat | 65,7 | 84,7 | -22,4% | ||
| Rörelsemarginal | 9,7% | 11,9% | |||
| Justerat rörelseresultat | 65,4 | 85,6 | -23,6% | ||
| Justerad rörelsemarginal | 9,7% | 12,1% | |||
| Nettoresultat | 45,5 | 61,7 | -26,3% | ||
| Resultat per aktie, EUR | 0,29 | 0,38 | -23,7% |

