Nordea tror på fyra sänkningar av Riksbanken efter morgonens inflationssiffra
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Nordea tror på fyra sänkningar av Riksbanken efter morgonens inflationssiffra

Nordea tror på fyra sänkningar av Riksbanken efter morgonens inflationssiffra
Stockfoto

Storbanken Nordea tror att Riksbanken kommer sänka räntan fyra gånger i år efter att inflationen kom in lägre än väntat i juni.

"Sammantaget var juniutfallet lägre än väntat men i linje med den syn vi länge haft om att inflationstrycket är lågt", skriver Nordea i en kommentar och lägger till att utfallet bör välkomnas av Riksbanken.

På årsbasis steg konsumentpriserna, KPI, 2,6 procent (+3,7), att jämföra med Bloomberg analytikerkonsensus som väntade en ökning på 2,8 procent. Mätt i KPIF steg inflationen 1,3 procent, mot väntade 1,6 procent.

"En räntesänkning i augusti är ett faktum och vi ser ytterligare tre räntesänkningar i år, vilket ger en styrränta på 2,75 procent vid årets slut", fortsätter banken.

I sin kommentar lyfter Nordea att det viktigaste med dagens siffra var att tjänsteinflationen sjönk tydligt.

Nyhetsbrev