Philip Morris erbjuder EU eftergifter i uppköpsbudet på Swedish Match
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Philip Morris erbjuder EU eftergifter i uppköpsbudet på Swedish Match

Amerikanska tobaksbolaget Philip Morris har erbjudit EU-kommissionen eftergifter i uppköpsbudet på svenska tobaksbolaget Swedish Match. Det framgår av dokument som Reuters har tagit del av.

EU-kommissionen måste ge sitt godkännande av affären av konkurrensskäl.

Philip Morris meddelade i går kväll att anmälningstiden i uppköpsbudet förlängs ytterligare till den 4 november. Budgivaren bedömer att EU-kommissionens handläggning kommer att slutföras först i slutet av oktober.

EU-kommissionen hade förväntats godkänna affären ovillkorligt men inget slutgiltigt beslut hade fattats, uppgav insatta personer i ärendet på tisdagen.

Transaktionen, som har godkänts i USA och Brasilien, är komplex och EU:s tillsynsmyndigheter måste ta hänsyn till omfattningen och egenskaperna hos den europeiska marknaden, uppger en annan person.

https://www.reuters.com/markets/deals/philip-morris-offers-eu-concessions-16-bln-swedish-match-deal-2022-10-05/

Nyhetsbrev