Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Placera

Placera listar fem nya bolag på sin Buffett-lista med svenska börsbolag

Vilka aktier skulle Warren Buffett titta närmare på om Stockholmsbörsen var hans primära jaktmark? Placera utvärderar förra årets Buffett-bolag och vaskar fram en ny bruttolista. Det framgår av en kommentar som publiceras på torsdagen.

Helt nya på listan är fem bolag: Biogaia, Concentric, Enquest, Hexatronic och Prevas.

Placera framhåller att listan med omkring 30 bolag ska betraktas som en bruttolista att leta intressanta aktier i snarare än som ett förslag på en genomtänkt och sammansatt aktieportfölj.

https://www.placera.se/placera/redaktionellt/2023/03/09/nya-buffett-bolag-pa-stockholmsborsen.html

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien BioGaia

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt