Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Saudiarabien

Saudiarabien ska köpa upp emot 100 000 bilar av elbilstillverkaren Lucid

Saudiarabien, som är storägare i elbilstillverkaren Lucid Group, ska köpa upp emot 100 000 bilar av bolaget under de kommande tio åren. Det framgår av ett pressmeddelande.

Landet har inledningsvis gått med på att köpa minst 50 000 bilar, med option på ytterligare 50 000 stycken under samma tioåriga period.

Köpen omfattar bilar som byggs i Lucids befintliga fabrik i Arizona, samt i den nya fabrik man planerar bygga i Saudiarabien. Främst gäller köpen befintliga modellen Air, men även kommande modeller innefattas.

Saudiarabiens förmögenhetsfond har en andel på cirka 62 procent i bolaget. Lucids aktie steg drygt fem procent i efterhandelns på börsen i USA efter att nyheten offentliggjorts.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Lucid Group

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Lucid Group

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt