SEB håller fast vid bedömning att Riksbanken sänker räntan nästa månad
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

SEB håller fast vid bedömning att Riksbanken sänker räntan nästa månad

SEB håller fast vid bedömning att Riksbanken sänker räntan nästa månad

SEB håller fast vid sin bedömning om att Riksbanken sänker styrräntan i september och man utesluter inte möjligheten till ytterligare en sänkning i år.

"Vi håller fast vid vår prognos om ytterligare en räntesänkning den 23 september, men augustiinflationen (snabb-KPI publiceras den 4 september, slutlig KPI den 11 september) blir viktig. Vi utesluter inte ytterligare en räntesänkning till 1,50 procent senare i år", skriver SEB i en kommentar.

SEB uppger vidare att Riksbankschefen under dagens presskonferens bekräftade att sannolikheten för en räntesänkning är oförändrad jämfört med junirapporten.

"...vilket innebär att sannolikheten för en sänkning är 50 procent, i linje med våra förväntningar inför beskedet", skriver SEB.

Nyhetsbrev