SEB sänker prognoserna för Seafire - förväntar sig en svagare återhämtning
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

SEB sänker prognoserna för Seafire - förväntar sig en svagare återhämtning

SEB sänker prognoserna för Seafire - förväntar sig en svagare återhämtning
Stockfoto

Seafire släpper den 21 augusti rapport för det andra kvartalet. Inför rapporten sänker SEB sina resultatprognoser, och skjuter fram sitt tidigare antagande om en återhämtning i bolagets marknader.

Det framgår av en uppdragsanalys.

Mot bakgrund av fortsatt svag efterfrågan inom industri, bygg och konsument, räknar analyshuset nu med oförändrade intäkter och ett justerat ebitda-resultat om 18 miljoner kronor för det andra kvartalet.

Prognossänkningarna innebär att estimaten för justerad ebitda för 2025-2027 justeras ned med 16, 8 respektive 4 procent. Samtidigt noteras att bolagets nyliga försäljning av en industrifastighet ger begränsad påverkan på nettoskulden.

Seafires företagsvärdering ligger nu på 9 gånger 2026 års ebita-prognos, vilket SEB menar återspeglar den fortsatt pressade lönsamheten.

"Vi beräknar ett rimligt värdeintervall på 8-10 kronor genom att tillämpa ett ev/ebita-multipel på 9-11x - i linje med genomsnittet för jämförbara företag - på vår justerade ebita-prognos för 2025", skriver SEB.

Nyhetsbrev