Senzime förbättrade rörelseresultatet och ökade omsättningen i tredje kvartalet

Medicinteknikbolaget Senzime redovisar ökad omsättning och minskad rörelseförlust för det tredje kvartalet, drivet av stark sensorförsäljning, förbättrade marginaler och lägre kostnader.
Nettoomsättningen ökade med 14 procent till 30,1 miljoner kronor (26,5). Valutajusterat var ökningen 12 procent.
Försäljningen i USA ökade med 9 procent till 21,0 miljoner kronor (19,3). I övriga världen steg försäljningen med 27 procent till 9,1 miljoner kronor (7,2).
Rörelseresultatet uppgick till -14,2 miljoner kronor (-25,4).
Ebitda förbättrades till -8,0 miljoner kronor (-19,4).
Bruttomarginalen före avskrivningar på immateriella tillgångar steg till 74,0 procent (61,2).
Rörelsekostnaderna minskade till 31,0 miljoner kronor (36,6).
Resultatet efter finansiella poster förbättrades till -12,0 miljoner kronor (-26,3). Resultatet per aktie uppgick till -0,07 kronor (-0,16).
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 28,7 miljoner kronor (106,6). Därutöver hade bolaget ett tillgängligt kreditutrymme på 35 miljoner kronor.
Vd Philip Siberg framhåller att den återkommande sensorförsäljningen fortsätter att utvecklas starkt, samtidigt som lägre produktionskostnader och en gynnsammare produktmix bidrar till förbättrad lönsamhet. Nyförsäljningen av monitorer är däremot fortsatt utmanande, särskilt i USA där sjukhusens investeringsbeslut tar längre tid än väntat.
Bolaget har under kvartalet ingått ett strategiskt samarbete med Philips Medical Systems och fått ett femårigt nationellt leveransavtal med amerikanska Veterans Affairs.
Senzime upprepar målet att nå positivt kassaflöde inom det fjärde kvartalet. Samtidigt bedömer bolaget att det blir svårt att fullt ut nå de tidigare uppsatta försäljningstillväxtmålen för helåret.
| Nyckeltal, Mkr | Kv 3 2026 | Kv 3 2025 | Förändring |
| Nettoomsättning | 30,1 | 26,5 | +14% |
| Valutajusterad omsättningstillväxt | 12% | ||
| Försäljning USA | 21,0 | 19,3 | +9% |
| Försäljning övriga världen | 9,1 | 7,2 | +27% |
| Rörelseresultat | -14,2 | -25,4 | |
| Ebitda | -8,0 | -19,4 | |
| Bruttomarginal före immateriella avskrivningar | 74,0% | 61,2% | +12,8 procentenheter |
| Rörelsekostnader | 31,0 | 36,6 | -15% |
| Resultat efter finansiella poster | -12,0 | -26,3 | |
| Resultat per aktie, kr | -0,07 | -0,16 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 28,7 | 106,6 | |
| Tillgängligt kreditutrymme | 35,0 |


Laddar kommentarer…