Tele2s underliggande ebitdaal högre än väntat

Teleoperatören Tele2 redovisar en omsättning i linje med förväntat under första kvartalet. Rörelsevinsten ökade.
Omsättningen steg 1,3 procent till 7 246 miljoner kronor (7 152). Utfallet kan jämföras med bolagets analytikerkonsensus som låg på 7 253. Den organiska försäljningstillväxten var 3 procent.
Tjänsteintäkter från slutkund om 5 527 miljoner kronor (5 404) ökade med 3 procent på organisk basis jämfört med det första kvartalet 2025 drivet av tillväxt inom samtliga verksamheter. Väntat var tjänsteintäkter om 5 504 miljoner kronor.
Justerat ebitda-resultat uppgick till 3 362 miljoner kronor (3 125), med en justerad ebitda-marginal på 46,4 procent (43,7).
Underliggande Ebitdaal uppgick till 2 924 miljoner kronor (2 709). Väntat enligt konsensus var 2 869 miljoner.
Rörelseresultatet blev 6 819 miljoner kronor (1 315). Rörelsemarginalen var 94,1 procent (18,4).
Resultatet efter skatt blev 6 385 miljoner kronor (875).
Resultat per aktie uppgick till 9,2 kronor (1,26).
Den kraftiga ökningen i periodens resultat beror på en realisationsvinst om 5,1 miljarder kronor hänförlig till det baltiska tornbolaget.
| Tele2, Mkr | Q1-2026 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q1-2025 | Förändring |
| Nettoomsättning | 7 246 | 7 253 | -0,1% | 7 152 | 1,3% |
| Organisk försäljningstillväxt, procent | 3 | ||||
| Justerat ebitda | 3 362 | 3 125 | 7,6% | ||
| Justerad ebitda-marginal | 46,4% | 43,7% | |||
| Rörelseresultat | 6 819 | 1 315 | 418,6% | ||
| Rörelsemarginal | 94,1% | 18,4% | |||
| Nettoresultat | 6 385 | 875 | 629,7% | ||
| Resultat per aktie, kronor | 9,2 | 1,26 | 630,2% |

