Vestas justerade ebitda bättre än väntat

Danska vindkraftsbolaget Vestas redovisar en omsättning som var högre än väntat under första kvartalet. Rörelsevinsten ökade. Guidningen för helåret upprepas.
Omsättningen steg 14,4 procent till 3 966 miljoner euro (3 468). Utfallet kan jämföras med bolagets analytikerkonsensus som låg på 3 856.
Bruttoresultatet blev 471 miljoner euro (359), med en bruttomarginal på 11,9 procent (10,4).
Ebitda-resultatet blev 365 miljoner euro (248), med en ebitda-marginal på 9,2 procent (7,2).
Justerat ebitda-resultat uppgick till 400 miljoner euro (242), väntat 324, med en justerad ebitda-marginal på 10,1 procent (7,0).
Rörelseresultatet blev 92 miljoner euro (20). Rörelsemarginalen var 2,3 procent (0,6).
Justerat rörelseresultat uppgick till 127 miljoner euro (14), väntat var 71, med en justerad rörelsemarginal på 3,2 procent (0,4).
Resultatet efter skatt blev 70 miljoner euro (5).
| Vestas, MEUR | Q1-2026 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q1-2025 | Förändring |
| Nettoomsättning | 3 966 | 3 856 | 2,9% | 3 468 | 14,4% |
| Bruttoresultat | 471 | 359 | 31,2% | ||
| Bruttomarginal | 11,9% | 10,4% | |||
| Ebitda | 365 | 248 | 47,2% | ||
| Ebitda-marginal | 9,2% | 7,2% | |||
| Justerat ebitda | 400 | 324 | 23,5% | 242 | 65,3% |
| Justerad ebitda-marginal | 10,1% | 8,4% | 7,0% | ||
| Rörelseresultat | 92 | 20 | 360,0% | ||
| Rörelsemarginal | 2,3% | 0,6% | |||
| Justerat rörelseresultat | 127 | 71 | 78,9% | 14 | 807,1% |
| Justerad rörelsemarginal | 3,2% | 1,8% | 0,4% | ||
| Nettoresultat | 70 | 5 | 1 300,0% |

