Lee Guinchard utsedd till Chief Operating Officer
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Lee Guinchard utsedd till Chief Operating Officer

Embracer Group AB (”Embracer”) har utsett Lee Guinchard till Chief Operating Officer och medlem av koncernledningen.

Lee Guinchard har konsekvent visat starkt ledarskap, operativ excellens och en djup förståelse för vår bransch. Hans erfarenhet och strategiska förhållningssätt gör honom till ett naturligt val för rollen som COO, och jag är mycket glad att välkomna honom till denna position när vi fortsätter vår resa mot Fellowship Entertainment“, säger Phil Rogers, VD för Embracer.

Lee har mer än 30 års ledarerfarenhet inom dataspels- och underhållningsindustrin. Med sin bakgrund och sitt ledarskap i utvecklingen och förvaltningen av The Lord of the Rings-IP:t har han visat stark operativ förmåga och ett långsiktigt tänkande kring franchisen. Som vd för Embracer Freemode och Middle-earth Enterprises har han haft en central roll i koncernens utveckling.

I sin nya, tillkommande roll som Chief Operating Officer för Embracer kommer han att bidra med denna expertis till hela koncernen i takt med att bolaget utvecklas till Fellowship Entertainment.

Bifogade filer

Nyheter om Embracer

Läses av andra just nu

Om aktien Embracer

Senaste nytt