Resultat för AstraZeneca: Helåret samt fjärde kvartalet 2025
Starkt kommersiellt resultat och utmärkt portföljleverans i en fortsatt katalysatortät period
Intäkter och vinst per aktie – sammanfattning
|
|
Helåret 2025 |
Förändring % |
Q4 2025 |
Förändring % |
||
|
|
MUSD |
Utfall |
I fasta valutakurser1 |
MUSD |
Utfall |
I fasta valutakurser |
|
- Produktförsäljning |
55 573 |
9 |
9 |
14 538 |
9 |
7 |
|
- Alliansintäkter |
3 067 |
39 |
38 |
959 |
34 |
33 |
|
Produktintäkter2 |
58 640 |
10 |
10 |
15 497 |
10 |
8 |
|
Intäkter från samarbeten |
99 |
(89) |
(89) |
6 |
(99) |
(99) |
|
Totala intäkter |
58 739 |
9 |
8 |
15 503 |
4 |
2 |
|
Redovisad vinst per aktie (USD) |
6,60 |
45 |
43 |
1,50 |
55 |
47 |
|
Vinst per aktie för kärnverksamheten3 (USD) |
9,16
|
12 |
11 |
2,12
|
1 |
(2) |
Ekonomiskt resultat i korthet för helåret 2025
(Tillväxttal i fasta valutakurser)
- Totala intäkter upp 8 % till 58 739 MUSD, drivet av onkologi, CVRM, R&I samt sällsynta sjukdomar
- Tillväxt i totala intäkter inom alla större geografiska regioner
- Rörelseresultatet för kärnverksamheten ökade med 9 %
- Vinst per aktie för kärnverksamheten ökade med 11 % till 9,16 USD
- Utdelning för andra halvåret på 2,17 USD per aktie (159,5 pence, 19,49 SEK). Total utdelning för helåret 2025 ökade med 3 % till 3,20 USD per aktie
- 16 positiva resultat från fas III-studier och 43 godkännanden i större regioner de senaste tolv månaderna
Pascal Soriot, koncernchef på AstraZeneca, säger:
”Under 2025 såg vi ett starkt kommersiellt resultat inom våra terapiområden och en utmärkt portföljleverans. Vi tillkännagav resultaten från 16 positiva fas 3-studier under året och har nu 16 blockbuster-läkemedel.
Momentumet i hela företaget fortsätter under 2026 och vi ser fram emot resultaten från fler än 20 fas 3-resultatavläsningar i år. Vi har över 100 pågående fas 3-studier, inklusive ett betydande och växande antal prövningar av våra transformativa teknologier som har potential att revolutionera patientutfall och driva vår tillväxt långt bortom 2030.
Slutligen började stamaktier i vårt bolag handlas på NYSE den 2 februari, vilket resulterar i en harmoniserad noteringsstruktur på börserna i London, New York och Stockholm och möjliggör för fler aktieägare att ta del av vårt bolags spännande framtid.”
Riktlinjer
AstraZeneca lämnar prognos för Totala intäkter och Vinst per aktie för kärnverksamheten4 för helåret 2026 i fasta valutakurser baserat på de genomsnittliga valutakurserna under 2025.
Totala intäkter förväntas öka med en medel till hög ensiffrig (mid-to-high single-digit) procentsats
Vinst per aktie för kärnverksamheten förväntas öka med en låg tvåsiffrig (low double-digit) procentsats
Skattesatsen för kärnverksamheten förväntas ligga på mellan 18 och 22 procent
Om valutakurserna för februari till december 2026 ligger kvar på samma nivå som de genomsnittliga kurser vi sett under januari 2026, förväntar vi oss att Totala intäkter för helåret 2026 får positiv påverkan med en låg ensiffrig procentsats jämfört med resultatet i fasta valutakurser och Vinst per aktie för kärnverksamheten förblir i stort sett lik tillväxten i fasta valutakurser.
Resultat i korthet
Tabell 1. Milstolpar som uppnåtts sedan förra resultatrapporten
Fas III och andra övergripande resultat för registrering
| Läkemedel | Studie | Indikation | Status |
| ceralasertib + Imfinzi | LATIFY | Post-IO NSCLC | Nådde inte det primära målet |
| baxdrostat | BaxAsia | Behandlingsresistent högt blodtryck | Nådde det primära målet |
Myndighetsgodkännanden
| Läkemedel | Studie | Indikation | Region |
| Enhertu | DESTINY-Gastric04 | 2L HER2+ magcancer/GEJ | EU, KINA |
| Enhertu | DESTINY-Breast09 | 1L HER2+ mBC | USA |
| Enhertu | DESTINY-Breast06 | CTx naïve HER2-låg och -ultralåg mBC | KINA |
| Imfinzi | PACIFIC-5 | Fas III NSCLC | KINA |
| Imfinzi | MATTERHORN | Resecerbar magcancer/GEJ | USA |
| Imfinzi | DUO-E | dMMR endometriecancer | KINA |
| Wainua | NEURO-TTRANSFORM | ATTRv-PN | KINA |
| Fasenra | MANDARA | EGPA | KINA |
| Saphnelo | TULIP-SC | SLE (subkutant) | EU |
| Koselugo | KOMET | Vuxna patienter med NF1-PN | USA |
| Koselugo | SPRINKLE | Pediatriska patienter med NF1-PN (granulatberedning) | EU |
| Soliris | NCT03759366 | gMG (pediatriska patienter) | KINA |
Registreringsansökningar eller godkända ansökningar* i större regioner
| Läkemedel | Studie | Indikation | Region |
| Datroway | TROPION-Breast02 | Metastaserande TNBC som inte är kandidater för IO | USA, EU, KINA |
| Enhertu | DESTINY-Breast09 | 1L HER2+ mBC | EU |
| Ultomiris | ALXN1210-PNH-323 | PNH | KINA |
| baxdrostat | BaxHTN / Bax24 | Behandlingsresistent högt blodtryck | USA, EU |
| gefurulimab | PREVAIL | Generaliserad myastenia gravis | USA, EU, KINA |
| anselamimab | CARES | Kappa-lättkedjeamyloidos | EU, JAPAN |
*Registreringsansökningar i USA, EU och Kina anger ansökningsgodkännande
Övriga portföljuppdateringar
Nyligen påbörjade studier samt förväntade tidpunkter för viktiga resultat från studier finns i Clinical Trials Appendix som finns i resultatavsnittet på AstraZenecas investor relations-webbplats: www.astrazeneca.com/investor-relations.html.
Tabell 2: Ekonomiskt resultat i korthet: Q4 2025
|
För kvartalet som avslutades 31 december |
Redovisat |
Förändring |
Kärnverk-samheten |
Förändring |
|
||
|
MUSD |
Utfall |
Fasta valuta |
MUSD |
Utfall |
Fasta valuta |
|
|
|
Produktintäkter |
15 497 |
10 |
8 |
15 497 |
10 |
8 |
|
|
Intäkter från samarbeten |
6 |
(99) |
(99) |
6 |
(99) |
(99) |
|
|
Totala intäkter
|
15 503
|
4 |
2 |
15 503
|
4 |
2 |
|
|
Bruttomarginal (%) |
80 |
-2 p.e. |
-2 p.e. |
80 |
-2 p.e. |
-2 p.e. |
− Kostnad för sålda varor innefattade kostnader för royaltyutköp på 235 MUSD under fjärde kvartalet 2025 avseende Saphnelo och rilvegostomig (se sidan 5, ”Företags- och affärsutveckling” i den fullständiga resultatrapporten på engelska för mer detaljer)
|
|
FoU-kostnader |
3 862
|
(17) |
(19) |
3 731
|
4 |
3 |
+ Påskyndad rekrytering i pågående studier + Investeringar i transformativa teknologier som IO-bispecifika antikroppar, cellterapier och antikroppskonjugat + Tillägg av FoU-projekt från verksamhetsutveckling + Positiva resultat för portföljmöjligheter med högt värde som har möjliggjort stora studier i sen fas − Redovisade FoU-kostnader minskade på grund av kostnader för nedskrivnin under fjärde kvartalet 2024 |
|
Försäljnings- och administrationskostn-ader |
5 492
|
2 |
- |
4 453
|
4 |
2 |
|
|
Övriga rörelseintäkter och -kostnader6 |
100
|
- |
2 |
101 |
2 |
2 |
|
|
Rörelseresultat |
2 978
|
46 |
40 |
4 098
|
(2) |
(5) |
− Rörelseresultatet inkluderar kostnader för royaltyutköp på 235 MUSD som redovisats som Kostnad för sålda varor (se ovan) + Redovisat rörelseresultat inkluderar nedskrivningar inom FoUunder fjärde kvartalet 2024 |
|
Rörelsemarginal (%) |
19 |
+6 p.e. |
+5 p.e. |
26 |
-2 p.e. |
-2 p.e. |
|
|
Summa finansnetto |
-349 |
(4) |
(2) |
-269 |
(13) |
(10) |
− Justering av skatteränta och skuldförfallodag under fjärde kvartalet 2025 |
|
Skattesats (%) |
11
|
+1 p.e. |
+1 p.e. |
14 |
-2 p.e. |
-2 p.e. |
|
|
Vinst per aktie (USD) |
1,50
|
55
|
47
|
2,12
|
1 |
(2) |
− Årsjämförelserna speglar de försäljningsbaserade milstolpar som redovisades för fjärde kvartalet 2024 + Redovisad vinst per aktie (EPS) gynnades av en minskad nedskrivning av FoU |
För monetära värden anges förändringen i procent. För bruttomarginal, rörelsemarginal och skattesats anges förändringen i procentenheter (p.e.).
I kostnadskommentarerna ovan anger plus- och minustecknen ”+ / -” påverkan för den post som diskuteras. Ett plus bredvid en FoU-kostnadskommentar betyder att posten lett till en ökning av FoU-kostnaderna jämfört med föregående år.
Företags- och affärsutveckling
Jacobio Pharma
I december 2025 tillkännagav Jacobio Pharma att man ingått ett avtal med AstraZeneca om den egenutvecklade Pan-KRAS-inhibitorn JAB-23E73.
AstraZeneca får exklusiva utvecklings- och kommersialiseringsrättigheter utanför Kina och AstraZeneca och Jacobio Pharma kommer tillsammans att utveckla och kommersialisera JAB-23E73 i Kina.
Enligt avtalsvillkoren får Jacobio en direktbetalning på 100 MUSD och är berättigade till ytterligare utbetalningar av uppnådda milstolpar inom utveckling och kommersialisering på upp till 1,9 miljarder USD, liksom differentierade royalties på den nettoförsäljning som sker utanför Kina. AstraZeneca ansvarar för all klinisk utveckling samt registreringsansökningar och kommersialiseringsaktiviteter för JAB-23E73 utanför Kina.
Modella AI
Under fjärde kvartalet 2025 förvärvades Modella AI av AstraZeneca. Förvärvet innebär att Modella AI:s multimodala grundläggande modeller och AI-agenter införlivas i AstraZenecas FoU-miljö för onkologi.
BMS
Under fjärde kvartalet 2025 betalade AstraZeneca 170 MUSD till Bristol-Myers Squibb Company (BMS), något som kostnadsfördes som Kostnad för sålda varor i utbyte mot en minskning till noll av alla royalties som skulle utbetalas för försäljning av Saphnelo utanför USA. Royalties på försäljningen i USA ska fortfarande betalas ut med en medelhög tvåsiffrig procentsats.
Compugen
Under fjärde kvartalet 2025 betalade AstraZeneca 65 MUSD till Compugen Ltd. (Compugen), något som kostnadsfördes som Kostnad för sålda varor med ytterligare potentiellt 25 MUSD vid nästa milstolpsutbetalning efter BLA-godkännande, för en del av Compugens befintliga royaltyintresse i rilvegostomig. AstraZeneca kommer betala differentierade royalties på upp till en medelhög ensiffrig procentsats på framtida försäljning.
AbelZeta
I januari 2026 meddelade AbelZeta Pharma, Inc. (AbelZeta) att AstraZeneca förvärvar AbelZetas andel på 50 % av utvecklingen i Kina och kommersialiseringsrättigheterna för C-CAR031, en autolog, Glypican 3 (GPC3)-inriktad chimär antigenreceptor T-cellsterapi.
När detta förvärv slutförts har AstraZeneca ensamrätt att utveckla, tillverka och kommersialisera C-CAR031 globalt. AbelZeta har rätt att få upp till 630 MUSD från AstraZeneca, inklusive en direktbetalning, samt milstolpsbetalningar för utveckling, registreringsansökningar och försäljning avseende GPC3-programmet i Kina.
Investeringsplaner i Kina
I januari 2026 meddelade AstraZeneca planer på att investera 15 miljarder USD i Kina fram till 2030 i syfte att utvidga läkemedelstillverkning och FoU. Dessa investeringar bygger på AstraZenecas betydande närvaro i Kina, inklusive globala strategiska FoU-center i Beijing och Shanghai.
Harmonisering av börslistor
Den 2 februari 2026 började AstraZeneca att handla med sina stamaktier på New York Stock Exchange (NYSE) så att fler investerare i USA kan ta del av bolagets starka tillväxt. Handeln i AstraZenecas stamaktier är nu samordnade i NYSE, London Stock Exchange (LSE) och Nasdaq Stockholm (STO) i en harmoniserad listningsstruktur.
Den tidigare listningen av amerikanska depåbevis på Nasdaq i USA upphörde den 30 januari 2026.
CSPC
I januari 2026 tillkännagav AstraZeneca ett nytt strategiskt samarbetsavtal med CSPC Pharmaceuticals. AstraZeneca får exklusiva globala rättigheter utanför Kina till CSPC:s portfölj mot övervikt som injiceras en gång per månad, inklusive SYH2082, en långtidsverkande GLP1R/GIPR-agonist som går vidare till fas I samt tre prekliniska program. CSPC får en direktbetalning på 1,2 miljarder USD och är berättigade att erhålla betalning för milstolpar avseende utveckling och registrering i alla program på upp till 3,5 miljarder USD. CSPC är också berättigade till ytterligare kommersialiserings- och försäljningsmilstolpar plus differentierade royalties.
Hållbarhet i sammandrag
För tionde året erkändes AstraZeneca av CDP för sina klimatåtgärder och sin vattenanvändning och fick ett A för Klimat och A– för Vattensäkerhet 2025. Detta speglar bolagets betydande framsteg inom utfasning av koldioxidutsläpp och minskat miljöavtryck.
Sustainable Markets Initiative (SMI) Health Systems Task Force, som leds av AstraZenecas konvernchef Pascal Soriot, stöttade utveckling och lansering av PSA 2090, världens första globala standard för att mäta och bedöma miljöpåverkan från läkemedelsprodukter under hela livscykeln.
Rapporteringskalender
Företaget avser att publicera resultaten för första kvartalet 2026 den 29 april 2026.
Telefonkonferens
En telefonkonferens för investerare och analytiker börjar i dag, 10 februari 2026, klockan 12:45 CET. Ytterligare detaljer finns på astrazeneca.com.
Förändringar av redovisningen sedan helåret 2024
Produktintäkter
Från och med 1 januari 2025 har koncernen uppdaterat presentationen av Totala intäkter med tanke på att koncernens rapport om totalresultat nu innehåller en ny delsumma, Produktintäkter, som representerar summan av Produktförsäljning och Alliansintäkter.
Produktintäkter och Samarbetsintäkter utgör sammanlagt Totala intäkter.
Produktförsäljning och Alliansintäkter kommer också fortsättningsvis att presenteras separat, där den nya delsumman ger en ytterligare aggregering av intäktstyper med liknande karaktärsdrag, vilket speglar den allt större vikten av Alliansintäkter.
En fullständig beskrivning av Produktförsäljning, Alliansintäkter och Samarbetsintäkter finns på sidan 152 i koncernens Årsredovisning med information från Form 20-F 2024.
Bruttomarginal
Från och med 1 januari 2025 har koncernen ersatt måttet ”Bruttomarginal för Produktförsäljning‘’ med måttet ”Bruttomarginal”. Tidigare exkluderade måttet den marginal som är relaterad till Alliansintäkter och Samarbetsintäkter. Det nya måttet beräknas som Bruttovinst i procent av Totala intäkter, och omfattar därmed alla intäktskategorier och är avsett att ge ett mer heltäckande mått på totalresultatet.
Noter
1. Fasta valutakurser. Skillnaderna mellan Utfall förändring och Fasta valutakurser förändring beror på förändringar i kursen för utländsk valuta mellan respektive period 2025 och 2024. Nyckeltal i fasta valutakurser överensstämmer inte med god redovisningssed (non-GAAP measures) eftersom de exkluderar effekterna från valutarörelser från de redovisade resultaten.
2. Från och med 1 januari 2025 har koncernen uppdaterat sin presentation av Totala intäkter och lagt till en ny delsumma för Produktintäkter, det vill säga summan av Produktförsäljning och Alliansintäkter. Ytterligare information finns i not 1: ”Basis of preparation and accounting policy” i noterna i den fullständiga resultatrapporten på engelska.
3. Ekonomiska mått avseende kärnverksamheten har korrigerats för att utesluta vissa poster. Skillnaderna mellan redovisade siffror och mått för kärnverksamheten beror främst på kostnader avseende amortering av immateriella tillgångar, nedskrivningar, juridiska uppgörelser och omstruktureringskostnader. En fullständig avstämning av Redovisad vinst per aktie och Vinst per aktie för kärnverksamheten finns i tabell 10 och 11 i den fullständiga resultatrapporten på engelska.
4. AstraZeneca kan inte ge någon prognos baserat på redovisat resultat eftersom bolaget inte med säkerhet kan förutse väsentliga delar av redovisat resultat, inklusive justeringar till verkligt värde av skulder relaterade till förvärv, nedskrivningar av immateriella tillgångar och avsättningar vid juridiska uppgörelser. Se avsnittet Cautionary Statements i den fullständiga resultatrapporten på engelska.
5. Från och med 1 januari 2025 har koncernen uppdaterat presentationen av Bruttomarginal, som definieras som Bruttovinst delat med Totala intäkter. Tidigare år använde sig koncernen i de ekonomiska tabellerna av ett annat marginalmått, Bruttomarginal för Produktförsäljning.
6. Intäkter från avyttring av tillgångar och verksamheter, där koncernen inte behåller något betydande löpande ekonomiskt intresse, redovisas under Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader i koncernens bokslut.
Ordlista
1L, 2L etc första linjens behandling, andra linjens behandling etc
ATTRv/-CM/-PN hereditär transtyretin-medierad amyloid/kardiomyopati/polyneuropati
CTx kemoterapi
CVRM kardiovaskulära sjukdomar, njursjukdomar och metabola sjukdomar
dMMR DNA mismatch-reparation
EPS vinst per aktie
EU Europa (i ekonomiska tabeller) eller Europeiska unionen
GAAP Generally Accepted Accounting Principles; god redovisningssed
GEJ gastroesofageala övergången
gMG generaliserad myastenia gravis
HER2/+/-/låg/m human epidermal tillväxtfaktorreceptor 2-gen/positiv/negativ/lågnivåuttryck/genmuterande
LSE London Stock Exchange
NSCLC icke-småcellig lungcancer
NYSE New York Stock Exchange
R&I andningsvägar och immunologi
SC subkutant
SLE systemisk lupus erythematosus
TNBC trippelnegativ bröstcancer

