SKF avyttrar flygverksamhet som inte ingår i kärnverksamheten i Elgin, USA
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

SKF avyttrar flygverksamhet som inte ingår i kärnverksamheten i Elgin, USA

{newsItem.title}

Göteborg, 18 augusti 2025: Som en del av SKFs strategiska fokus på prioriterade kärnområden inom sin flygverksamhet, samt avyttring av affärsområden som saknar strategisk betydelse, har koncernen tecknat ett avtal om att avyttra sin verksamhet inom precisionskomponenter i elastomermaterial (PED) i Elgin, Illinois, USA. Tillsammans med den slutförda avyttringen av verksamheten i Hanover, som meddelades den 14 april 2025, förväntas SKF därmed framgångsrikt ha avyttrat båda de verksamheter som inte ingår i kärnverksamheten enligt den strategiska översynen av flygverksamheten.

Försäljningen i PED-verksamheten i Elgin uppgick 2024 till cirka 260 miljoner kronor. Den avyttras till Carco PRP Group för 70 miljoner dollar, vilket motsvarar cirka 700 miljoner kronor.

”Avyttringarna i Hanover och Elgin är exempel på vårt pågående arbete med att genomföra vår strategi och hantera vår portfölj för att påskynda lönsam tillväxt. Genom detta avtal får Elgin goda förutsättningar att utveckla sin verksamhet ytterligare, samtidigt som vi kan fokusera på att driva innovation och tillväxt i vår kvarvarande kärnverksamhet inom flygindustrin,” säger Thomas Fröst, President, Independent and Emerging Business.

SKF kommer fortsatt att fokusera på prioriterade flygsegment avseende lagerprodukter för flygmotorer och flygplansstrukturer, som motsvarar cirka 6 miljarder kronor i årlig försäljning. Dessa områden kommer att stärkas ytterligare genom ökade investeringar i syfte att utveckla digitalisering, automatisering och ytterligare modernisera koncernens fabriker.

Avyttringen av PED-verksamheten i Elgin förväntas slutföras under fjärde kvartalet 2025, förutsatt godkännande från myndigheterna.

Tidigare pressmeddelanden om samma ämne:
14 april 2025: ”SKF slutför tidigare meddelad avyttring av sin ring- och tätningsverksamhet i Hanover, USA” [länk]
29 oktober 2024: ”SKF avyttrar flygverksamhet som inte ingår i kärnverksamheten för 220 miljoner dollar” [länk]

Aktiebolaget SKF
      (publ)

För ytterligare information vänligen kontakta:
Press Relations: Carl Bjernstam, +46 31-337 2517; +46 722 201 893; [email protected]
Investor Relations: Sophie Arnius, +46 31-337 8072; +46 705 908072; [email protected]

Bifogade filer

20250818 SKF avyttrar flygverksamhet som inte ingår i kärnverksamheten i Elgin, USAhttps://mb.cision.com/Main/637/4218725/3612358.pdf

Nyheter om SKF

Läses av andra just nu

Om aktien SKF

Senaste nytt