Aktien har halverats sedan årsskiftet – nu haglar köpråden

Aktien har halverats sedan årsskiftet – nu haglar köpråden
E-handelsbolaget BHG har fått flera köpråd på sistone. Bild: Montage Stockfoto.

Sedan januari har e-handelsbolaget BHG:s aktie i princip halverats. Ändå kliver Aktiespararna in med en köprekommendation och riktkursen 28 kronor. Organisationen anser att marknaden har drivit pessimismen för långt. Det här är det tredje köprådet på kort tid – där analytiker ser rejäl uppsida för den hårt prövade aktien. 

Det är en ovanlig rörelse mot strömmen. Där marknaden ser ett bolag i fritt fall lyfter Aktiespararna fram ett köpläge.

Tillväxten lyfter men marginalen halkar efter

Bilden av BHG är inte entydig. Den organiska tillväxten accelererade från 4 procent i det första kvartalet till 10 procent i det andra, en rörelse i rätt riktning.

Lönsamheten berättar en annan historia. Den justerade rörelsemarginalen landade på 4,4 procent det senaste kvartalet, knappt över 4,3 procenten året före och fortfarande klart under bolagets eget mål om 5 procent. En ogynnsam produktmix bidrog till det svaga utfallet.

Värderingen lockar inför ett starkare 2027

Aktiespararna räknar med att handelsmarknaden stärks tydligt under 2027, vilket gynnar sällanköpssegmentet där BHG är starkt positionerat.

Det bör gynna en aktie som BHG som har en tydlig profil med produkter som brukar gå bra när hushållen ser mer ljust på sin ekonomiska situation.

Aktiespararna

Värderingen stärker caset. Enligt Aktiespararna handlas BHG till 10x ebit för innevarande år och 8x för 2027, väsentligt lägre än snittet av jämförbara bolag och under bolagets historiska värdering på närmare 13x.

Aktiespararna räknar med att BHG kommer nära men inte riktigt når 5-procentsmålet under 2027. Samtidigt bedömer man att tillväxttakten hittills i år håller i sig även under 2027, vilket utgör fundamentet bakom köprekommendationen.

Flera analyshus ser köpläge på kort tid

Aktiespararna är inte ensamma om att gå mot strömmen. Den 1 september rapporterade vi att ABGSC satte en riktkurs på 38 kronor för BHG, vilket vid tidpunkten innebar nästan 100 procent uppsida.

Analyshuset pekade på att BHG handlas med 22 procents rabatt mot jämförbara nordiska bolag inom bygghandel och hemförbättring, trots att bolagets EBITA-tillväxt väntas ligga ungefär 10 procentenheter per år över medianen för jämförelsegruppen. ABGSC bedömde också att den svaga marginalen i Q2 berodde på en säsongsrelaterad mixeffekt utan bäring på den underliggande lönsamheten.

Den 4 september kom även Affärsvärlden med ett köpråd och ser 46 procents uppsida på ett par års sikt. Tidningen konstaterar att balansräkningen rör sig i rätt riktning, med en nettoskuld som sjönk från 2,6 till 2,0 gånger EBITDA mellan Q1 och Q2, och att tillväxten borde dra marginalen mot 5-procentsmålet med tiden.


Diskutera BHG Group

Laddar kommentarer…