Bygg din egen pengamaskin – här är utdelningsfonderna svenska sparare satsar på

Drömmer du om att låta sparandet jobba åt dig? Att skapa en ”pengamaskin” är en strategi som går ut på att bygga upp ett kapital som genererar löpande utdelningar eller avkastning – år efter år. Det måste dock inte handla om aktier. Vi har kollat upp vilka utdelningsfonder som svenska sparare satsar på just nu
- Flest satsar på Aktiespararna Direktavkastning B.
- Bankjättarna är väl representerade.
- Arbetsgivare och samhället har också ett ansvar att minska sparandeklyftan.
Innehåller annonslänkar till Avanza.
Trots svängiga börser fortsätter svenska småsparare att investera långsiktigt i fonder som ger utdelning i pengar. De strävar helt enkelt efter att skaffa sig en passiv inkomst.
En genomgång av Avanzas mest ägda fonder i kategorin "utdelande fonder" visar att det är en mix av Sverigefonder, globala indexfonder och USA-fonder som dominerar listan.
Aktiespararna populärast – följd av storbanker
I topp hittar vi Aktiespararna Direktavkastning B, med över 9 000 ägare på Avanza. Fonden har levererat en avkastning på 15 % det senaste året och har en låg total avgift på 0,32 %. Den följs av SEB Sverige Indexnära B utd, som lockar över 7 200 ägare tack vare sin låga avgift och stabila utveckling.
Flera av bankjättarna är väl representerade – särskilt Handelsbanken, som har hela sex fonder på listan. Många av dem är indexfonder med bred exponering mot antingen Sverige, USA, Europa eller hela världen.
En fond har rejält negativ utveckling
Intressant är att SEB Bioteknikfond D EUR sticker ut som den enda på listan med rejält negativ utveckling senaste året, minus 12,05 %. Det visar att många sparare är beredda att hålla fast vid fonder även i motvind, kanske med hopp om framtida återhämtning i sektorn.
Bland de mer nischade alternativen märks Swedbank Robur Global High Dividend och Handelsbanken Global Högutd, som båda lockar sparare som söker utdelningar eller räntebärande placeringar.
För småsparare som vill bygga en ”pengamaskin” – alltså ett sparande som växer stadigt över tid – är den här listan ett bra exempel på hur många väljer att sprida riskerna mellan marknader och sektorer, samtidigt som avgifterna hålls låga.
Hela listan – utdelningsfonderna svenska sparare satsar på
Fondnamn | Utveckling 1 år | Utveckling 5 år | Antal ägare |
---|---|---|---|
Aktiespararna Direktavkastning B | 15,00% | 54,84% | 9 069 |
SEB Sverige Indexnära B utd | 4,28% | 53,35% | 7 227 |
Aktiespararna Global Direktavkastning | 16,44% | - | 7 141 |
SEB USA Indexnära D USD – Lux | 11,12% | 112,81% | 5 898 |
SEB Sverige Småbol C/R utd | 0,51% | 53,84% | 5 880 |
Handelsbanken USA Index (B1 SEK) | 8,76% | 115,10% | 5 853 |
Handelsbanken Global Index (B1 SEK) | 8,69% | 87,93% | 2 290 |
Handelsbanken Europa Index (B1 EUR) | 7,60% | 77,72% | 2 077 |
SEB Global Indexnära D USD – Lux | 11,06% | 91,17% | 1 180 |
SEB Bioteknikfond D EUR – Lux | -12,05% | 6,54% | 1 117 |
Handelsbanken Sverige 100 Index | 4,66% | 56,41% | 974 |
Handelsbanken Global Högräntefond | 3,70% | 54,18% | 922 |
Swedbank Robur Global High Dividend | 7,23% | - | 773 |
Handelsbanken Norden Index (B1 SEK) | -12,92% | 43,75% | 656 |
Carnegie Strategifond D | 5,78% | 55,49% | 503 |
Storebrand Global All Countries | 8,64% | 89,61% | 384 |
Källa: Avanza per den 14 augusti.