Fastighets och Seko varslar om städstrejk
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Fastighets och Seko varslar om städstrejk

Fastighets och Seko varslar om städstrejk

Fastighets och Seko säger upp kollektivavtalet för städare inom privat sektor med Almega och varslar om strejk, uppger fackförbunden i ett pressmeddelande.

Varslet gäller total arbetsnedläggelse för städning på 14 företag, bland annat Astra Zeneca, Scania, Volvo Group och Viking Line.

Enligt fackförbunden grundar beslutet sig i en ovilja hos arbetsgivarna som representeras av Almega att justera mertidsersättningen.

”Städares övertid förtjänar att kompenseras på samma sätt som industriarbetares övertid. Vi kan inte acceptera något annat för våra medlemmar”, säger Inger Lundholm, Fastighets ordförande, och Gabriella Lavecchia, Sekos ordförande, i en gemensam kommentar.

Förbunden skriver även att Almega vägrat gå med på en låglönesatsning i enlighet med LO-samordningen och industrinormeringen. De menar även att Almega krävt full avräkning och motvaluta för att förbundens medlemmar ska få samma löneökningar och villkor för deltidsanställda som Sveriges industriarbetare.

Martin Stenmo, chef för Almega Serviceföretagen, säger att förhandlingarna varit tuffa och att de står långt ifrån varandra.

”Vi hade gärna fortsatt förhandlingarna med mål att komma överens om ett nytt avtal inom de ramar som arbetsmarknadens parter bestämt tillsammans, det så kallade märket. Våra fackliga motparter valde i stället att varsla om konflikt”, säger Stenmo i ett pressmeddelande.

Vidare förhandlingar kommer fortsätta under ledning av en medlare som ska utses av Medlingsinstitutet.

Om inte parterna når en överenskommelse väntas stridsåtgärderna träda i kraft den 16 juni klockan 6.

Källa: TT

Nyhetsbrev