Nyhet

Försiktigt nedåt i Europa – men Novo ökar för sjätte dagen i rad

Försiktigt nedåt i Europa – men Novo ökar för sjätte dagen i rad
Europas börser faller lätt under torsdagen, efter gårdagens rally. Bild: Stockfoto.

Europas börser handlas lätt nedåt på torsdagen, en pausrörelse efter gårdagens breda uppgångar på fredsoptimism i Mellanöstern. Österrikiska AMS Osram bryter mönstret och skjuter 29 procent uppåt efter ett AI-fotonikavtal med en ledande aktör inom datacenterinfrastruktur.

Stoxx 600 handlas ned 0,16 procent till 622,25 och har rört sig inom ett smalt intervall under dagen, som mest plus eller minus 0,25 procent. Oljepriset faller med drygt 2 procent och sätter press på energitunga tillgångar, medan DAX i Frankfurt är ned 0,07 procent och CAC 40 i Paris noteras på plus 0,04 procent.

Resor lyfter, livsmedel och kraftförsörjning tyngs

Sektorskartan visar en tudelad handelsdag. Resor och fritid toppar med plus 1,35 procent, medan fordon och reservdelar stiger 0,98 procent.

I botten hamnar livsmedel med minus 1,48 procent och kraftförsörjning med minus 1,46 procent. Det fallande oljepriset förstärker trycket på energisektorn.

Paradoxernas rapportperiod

Rapportsäsongen levererar dramatik även när indexen ligger stilla. Danska transport- och logistikbolaget A.P. Möller-Maersk slår förväntningarna på både omsättning och resultat och håller fast vid helårsprognosen för 2026, ändå faller aktien 3,6 procent.

Norska energibolaget Aker BP redovisar ett rörelseresultat klart över estimaten, men backar drygt 4 procent, sannolikt tyngd av det vikande oljepriset.

Mitt i dessa paradoxer exploderar AMS Osram. Det österrikiska sensor- och belysningsbolaget redovisar intäkter och justerad ebitda-marginal i den övre delen av den egna guidningen för Q1 2026, och resultatet slår dessutom Vara Researchs konsensusestimat.

Avtalet om att utveckla AI-fotonik tillsammans med en ledande partner inom AI-datacenterinfrastruktur är den tändande gnistan bakom kursrusningen på 29 procent.

Hos Novo Nordisk berättar vd Mike Doustdar i en intervju med CNBC att bolaget söker fler affärer och förvärv för att stärka läkemedelsportföljen. Aktiekursen stiger och var vid lunchtid upp 0,3 procent. Bolaget är därmed uppåt sex handelsdagar i rad.

Nyhetsbrev