Nu går det undan för Voi – styr mot börsen

Nu går det undan för Voi – styr mot börsen
Voi växer i snabb takt. Nu tar bolaget sikte på börsen. Bild: Trygve Finkelsen/Shutterstock.com.

Elsparkscykelbolaget Voi växte omsättningen med 47 procent under andra kvartalet 2026 och nådde ett rörelserekord på 9,9 miljoner euro i ebit. Ägaren VNV Globals vd Per Brillioth säger nu att en börsnotering är allt mer inom räckhåll.

Siffrorna signalerar något viktigt: Voi är inte längre ett tillväxtcase som bränner pengar utan ett bolag som faktiskt tjänar pengar på rörelsenivå. Kvartalsresultatet är bolagets starkaste hittills. Det rapporterar Finwire med hänvisning till EFN.

Limes Wall Street-debut sätter press på Voi

En extern händelse har förändrat spelplanen. Konkurrenten Limes börsnotering i USA "accelererar en process" mot en notering även för Voi, enligt Brillioth.

Voi utgör nästan en fjärdedel av VNV Globals portfölj och är investmentbolagets enskilt tyngsta innehav. En notering skulle kunna synliggöra de underliggande portföljvärdena och potentiellt krympa den substansrabatt på omkring 47 procent som VNV handlas med i dag.

Beslutet kräver fler än en röst

Brillioth är tydlig med att noteringen inte är VNV:s ensamma val att fatta.

Men det är många runt bordet.

Per Brillioth, vd VNV Global till EFN.

Vois starka balansräkning betyder att bolaget inte är i behov av börsen för att resa kapital. Det ger utrymme att välja tidpunkt med omsorg.

Så om det inte är bra för dem så ska inte vi pusha det. Men återigen, för oss är det bra.

Per Brillioth, vd VNV Global

På frågan om 2027 är realistiskt svarar Brillioth att "det vore bra" men konstaterar samtidigt att 2027 är långt bort. 

Brillioth pekar även ut Bokadirekt som en möjlig börskandidat ur portföljen. Marknadsplatsen för skönhets- och hälsotjänster ökade förra året omsättningen till 257 miljoner kronor från 231 miljoner, medan ebitda uppgick till 54 miljoner kronor. VNV investerade 200 miljoner kronor i bolaget 2021 och innehavet svarar i dag för 5,5 procent av substansvärdet.

Tre bolag börsnoteras i september – och fler står på tur
Axvik, Svevik och NordAmps börsnoteras på First North inom loppet av tio dagar i september.

Diskutera artikeln

Laddar kommentarer…