Pekas ut som vinnare på Nvidias självkörande satsning – 50 procent uppsida i aktien

Uber-aktien steg nästan 6 procent efter Nvidias teknikkonferens, och analytiker ser nu ytterligare närmare 50 procent uppsida i korten framgent. Bolaget positionerar sig som det kommersiella navet i den självkörande taximarknaden.
Planen är att lansera självkörande taxitjänster i Los Angeles och San Francisco under första halvåret 2027, med Nvidias AI-teknik som motor.
Nvidia samlar bilindustrin – en gemensam plattform
Som vi tidigare har skrivit om är Nvidias strategi inte att äga egna fordon, utan att bli den gemensamma teknikinfrastrukturen för hela branschen.
Via Drive Hyperion-plattformen och AI-modellen Alpamayo, som ger fordon förmågan att uppfatta sin omgivning och resonera kring komplexa situationer i realtid, bygger Nvidia ett partnerskap med bland annat Hyundai, Nissan, BYD, Geely och Isuzu.
Där kommer Uber in i ekosystemet med en avgörande fördel: en redan etablerad global kundbas och en beprövad algoritm för att koordinera både förare och självkörande fordon i samma nätverk, menar analytiker.
AV-teknikleverantörer och OEM:er inser att koppla in sig på Ubers nätverk är den mest effektiva vägen för att skala sina investeringar.
Benjamin Black, analytiker på Deutsche Bank

Analytiker ser 45 procents uppsida inom räckhåll
Deutsche Bank har en köprekommendation med riktkursen 108 USD, vilket motsvarar en potentiell uppgång på 45 procent. Bank of America-analytikern Justin Post landar på 103 USD och cirka 38 procents uppsida, enligt en nyhet hos CNBC.
Konkurrensen från Tesla och Waymo är reell, men Uber behöver inte äga ett enda fordon för att tjäna pengar.


