Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Handelsbanken

Handelsbanken höjer sin omsättningsprognos för Systemair - upprepar köp

Handelsbanken höjer sin omsättningsprognos för 2022/2023 för ventilationsbolaget Systemair med 4 procent. Det efter att bolaget visat bra Q4-siffror för det sista kvartalet av det brutna räkenskapsåret 2021/2022. Samtidigt sänker banken sin marginalprognos med 0,4 procentenheter. Det framgår av en analys.

Effekten på vinsten förväntas bli -3 procent för 2022/2023.

Handelsbanken upprepar sin kortsiktiga rekommendation på köp samt sin långsiktiga rekommendation på outperform. Banken har sedan tidigare satt en riktkurs på 67,05 kronor per aktie.

Systemairs aktie handlas för tillfället till 54,1 kronor.

❤️ Gratis: Prenumerera på vårt nyhetsbrev med heta aktiecase och ladda ner vår app för bolagsbevakning!

Nyheter om Systemair

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Systemair

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt