Mangold sänker riktkursen för Kollect on Demand till 5 kronor (7)

Mangold sänker riktkursen för Kollect on Demand till 5 kronor (7)
Stockfoto

Avfallshanteringsbolaget Kollect on Demand ökade intäkterna med 24 procent till 18,5 miljoner kronor under tredje kvartalet. Det var något under Mangolds prognos om 19,5 miljoner. Ebitda-resultatet om -2,8 miljoner var dock bättre än väntade -6,7 miljoner, skriver Mangold i en uppdragsanalys.

Kollect on Demands kassaflöde är negativt och bolaget bedöms behöva stärka sin balansräkning för att kunna fortsätta investera i digitalisering och utvecklingen av BIGBins.

"Vi utesluter därmed inte att bolaget behöver göra en kapitalanskaffning. Mangold har justerat prognoserna, i huvudsak en något lägre bruttomarginal. Vi ser att bolaget gör rätt åtgärder för att
nå lönsamhet och ser uppsida i aktien på sikt. Det motiverade värdet har sänkts och vi väljer även att revidera riktkursen till 5,00 kronor (7,00 kr)", framgår det av analysen.


Diskutera Mashup Ireland

Gå till forumet för Mashup Ireland

Laddar kommentarer…