Sveafastigheter förvaltningsresultat var lägre än väntat under första kvartalet

Sveafastigheter redovisar ett förvaltningsresultat som var lägre än väntat under första kvartalet.
Hyresintäkterna uppgick till 398 miljoner kronor (376), att jämföra med Modular Finances analytikerkonsensus som låg på 400.
Driftnettot uppgick till 202 miljoner kronor (192), att jämföra med analytikerkonsensus som låg på 229.
Förvaltningsresultatet uppgick till 62 miljoner kronor (60), att jämföra med analytikerkonsensus som låg på 77.
Värdeförändringar i fastighetsbeståndet uppgick till 148 miljoner kronor under första kvartalet (-72).
Resultatet efter skatt blev 277 miljoner kronor (39) och resultat per aktie uppgick till 1,39 kronor (0,19).
Långsiktigt substansvärde, EPRA NAV, per aktie låg på 81,40 kronor (79,77). Vid årsskiftet var nivån 80,41 kronor.
| Sveafastigheter, Mkr | Q1-2026 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q1-2025 |
| Hyresintäkter | 398 | 400 | -0,5% | 376 |
| Driftnetto | 202 | 229 | -11,8% | 192 |
| Förvaltningsresultat | 62 | 77 | -19,5% | 60 |
| Värdeförändringar fastigheter, totalt | 148 | -72 | ||
| Nettoresultat | 277 | 39 | ||
| Resultat per aktie, kronor | 1,39 | 0,19 | ||
| Långsiktigt substansvärde, EPRA NAV, per aktie, kronor | 81,40 | 79,77 |

