247. Casesnack med Albin aka Gnuinvestor
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Podcast

247. Casesnack med Albin aka Gnuinvestor

Gedda hinkar öl i Polen och känner in pulsen på Gdansks gator. Det stoppar inte Hästen, som lånat in den unge och duktige Albin ”Gnuinvestor” Eriksson. 


Det blir casesnack i två timmar, då det är det vi gillar mest. Albin bjuder på totalt fem case: Nelly (00:07:39), Avtech (00:25:51), Arla Plast (01:00:22), Unlimited Travel Group (01:34:04) och även Fractal (01:17:52). 


Nelly (00:07:39) har gjort en fantastisk resa och levererade senast en riktig kioskvältare till rapport. Albin pitchade caset för Hästen för ett år sedan, men han lyssnade inte…. Kursen har gått urstarkt i år, varför detta? Och finns det eventuellt någon uppsida kvar?


Albin flyger vidare till lilla fina Avtech (00:25:51) som levererar nya avtal och härlig tillväxt. Vi har dragit caset tidigare, men Albin har gjort hemläxan på riktigt här och ger mer färg till caset. Vissa risker kanske, men stor potential. 


Ett snabbt skifte till plastskivor och Arla Plast (01:00:22). Bolaget har gjort ett förvärv i Spanien som pressar marginalerna. Bolaget har tidigare lyckats lyfta marginalerna fint i tex Tjeckien och lyckas man med det framåt… ja, då är det EV/EBIT kolgruva ett år ut. 


Resebyråer är kanske inget på allas läppar, men Unlimited Travel Group (01:34:04) är något som fångat Albins intresse. Någon form av roll-up story i resebranschen med ett nyligen genomfört norrländskt förvärv. Kan detta lyfta lönsamheten och ge lite skjuts till kursen framåt?


Sist men inte minst är finfina Fractal som inte är någon nykomling i podden (01:17:52). Albin ger oss en go update här och han tror att 2025 kan bli bolagets år med lyckade produktsläpp i bagaget. Det är också Albins största innehav. 


Vi avslutar med lite löst snack och sedan tackar vi för oss!


Kolla in vår SAVR-portfölj på Twitter/X och Bluesky: @GottTjotAktier

Maila in till: [email protected]

Följ oss på Twitter/X och Bluesky: @GottTjotAktier, @MarkusGedda & @aktiehesten


-

(00:07:39) - Nelly

(00:25:51) - Avtech

(01:00:22) - Arla Plast

(01:17:52) - Fractal Gaming

(01:34:04) - Unlimited Travel Group

Support this show http://supporter.acast.com/nantingomaktier.

Lyssna här
Denna källa tillämpar ofta läsvägg för sina artiklar
247. Casesnack med Albin aka Gnuinvestor

247. Casesnack med Albin aka Gnuinvestor

Läses av andra just nu

Om aktien Nelly Group

Senaste nytt

Vinnare & Förlorare idag

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här