Börsen skakas av tullhotet – så påverkas svenska bolag

Stockholmsbörsen faller på måndagsmorgonen efter helgens tullutspel från USA:s president Donald Trump. Det finns dock svenska börsjättar som håller emot eller till och med ökar kraftigt, som försvarskoncernen Saab som klättrar runt fem procent. Men vad innebär tullarna egentligen för svenska bolag?
Trumps tullhot ökar osäkerheten och kommer att pressa börserna, konstaterade Jon Arnell, investeringschef på Von Euler & Partners, i en kommentar till TT innan marknaderna öppnat.
Bland förlorarna märks folkaktierna Volvo och Investor.
Marknadsreaktioner och framåtblick
Flera marknadsbedömare som TT talat med inför öppningen av Europas börser anser att nedgången kan bli tillfällig. Erfarenheter från tidigare utspel av Trump visar att kursras ofta följts av nya börsrekord när situationen stabiliserats.
Jag tror man måste försöka vara långsiktig och hålla sig till sin sparplan
Jon Arnell till TT.
Arnell påpekar att kapitalflöden, likt vad som skedde under förra årets tulloro, kan förflyttas från USA till Europa, vilket skulle gynna europeiska börser. Samtidigt kan svängningarna bli kraftiga.
SEB:s privatekonom Américo Fernández menar att det inte gynnar småsparare när marknaderna snabbt växlar riktning, som när investeringarna återvände till USA efter att tullarna lättades och tekniksektorn tog fart.
”Blir väldigt kännbart”
Tullhoten kommer att få allvarliga konsekvenser för ekonomin, om de skulle bli verklighet, säger Fredrik NG Andersson, docent i nationalekonomi vid Lunds Universitet till Sveriges Radio.
”Det är klart att det blir väldigt kännbart. Vi har ju en minimitull på 15 procent och lägger man på 10 procentenheter till så har man nästan dubblerat tullen. Och fortsätter detta så kommer det att bli mer än en dubblering. Så det är klart att det blir kännbart för europeisk ekonomi”.
Sedan USA införde importtullar i somras har svensk export till USA minskat, enligt myndigheten Exportkreditnämnden, och höjda tullar kan spä på den utvecklingen.
Så stor är USA:s betydelse för svensk export
Dagens PS har kartlagt USA:s vikt för svensk exportmarknad. USA är den största mottagaren av svenska varor och tjänster, även om den totala sårbarheten är begränsad.
Exporten av varor till USA har under det senaste decenniet vuxit från 2,1 till 2,9 procent av svensk BNP. 2024 uppgick värdet till 187 miljarder kronor, vilket motsvarar nio procent av Sveriges varuexport, enligt SCB.
Tyskland är dock Sveriges största handelspartner för varor med 10,1 procent av exporten, följt av Norge på 9,9 procent, medan USA intar tredje plats.
| Varugrupp | Andel av exporten till USA (%) |
|---|---|
| Motorfordon | 23,4 |
| Övriga maskiner | 16,3 |
| Läkemedel | 8,9 |
| Elektronik | 7,8 |
| Kemiska produkter | 7,7 |
| Elapparatur | 6,5 |
| Metaller | 4,3 |
| Papper | 4,3 |
| Övriga varor | 20,8 |
Källa: Dagens PS/SCB
Tjänsteexport och industrins exponering
USA är även Sveriges viktigaste marknad för tjänsteexport. Under 2024 motsvarade exporten av tjänster dit cirka 2,5 procent av BNP och nästan 13 procent av den totala svenska tjänsteexporten.
Den svenska skogsindustrin, som är en av världens största exportörer av massa och papper, påverkas dock begränsat. Endast 5–10 procent av skogsprodukterna exporteras till USA, medan Europa står för huvuddelen.
Finansminister Elisabeth Svantesson har uttryckt förtroende för att Sveriges ekonomi kan stå emot effekterna av de amerikanska tullhoten.




